X


Goldman Sachs’ın Yeni CEO’su Kripto Paraları Yakından Takip Ediyor

13:00
18 Temmuz 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünya’nın en büyük ikinci yatırım bankası Goldman Sachs’ın başkanı ve 12 yıllık CEO’su Lloyd C. Blankfein sonunda emekli oldu. Blankfein’in koltuğuna Goldman Sachs’ın ikinci adamı olarak bilinen David M. Solomon geçecek. Solomon, kripto paralarla yakından ilgilenmesiyle biliniyor.

Goldman Sachs yetkililerince 17 Temmuz’da yapılan açıklamada şirketin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Lloyd C. Blankfein’in 30 Eylül’de emekli olacağı resmi olarak açıklandı. Yönetim kurulu Blankfein’in emekli olmasıyla boşalan üst düzey her iki pozisyonu devralacak olan Solomon 1 Ekim’de iş başı yapacak.

Blankfein, Wall Street’teki meslektaşlarının aksine kripto paraları tamamıyla reddetmiyor. Hiçbir zaman Bitcoin sahibi olmadığını ifade eden Blankfein, tam olarak anlamadığı bir şeyi eleştirmek istemediğini belirtti.

Ben kripto paraları anlamadan eleştirenlerden değilim. Çünkü bu çok rahatsız edici ve küstahça.

JP Morgan Chase’in CEO’su geçtiğimiz yılın Eylül ayında Bitcoin’i topa tutmuştu. Bu yılın Ocak ayında eleştirilerinden dolayı pişmanlık duyduğunu açıklamıştı. Berkshire Hathaway CEO’su Waren Buffet ise Bitcoin’i fare zehiri olarak nitelendirmişti.

Goldman Sachs’ın yeni CEO’su Solomon Blankfein’e kıyasla kripto paralara yönelik daha pozitif bir tavır takınıyor. Goldman Sachs geçtiğimiz Mayıs ayında Bitcoin vadeli işlemlerine başlamıştı. 20 Haziran’da Çin’de Bloomberg mikrofonlarına konuşan Solomon, Bitcoin vadeli işlemlerinin daha geniş varyasyonlarını araştırdıklarını kaydetmişti.

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yönelik araştırmalarımıza devam ediyoruz. Araştırmalarımızı yaparken de çok dikkatli davranıyoruz. Müşterilerimizi dinliyor ve yeni şeyler keşfederek onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Goldman Sachs’ın yeni CEO’su Solomon’un Bitcoin’in fiyatını etkilediğine henüz şahit olmadık. Ancak dün kripto para piyasası, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük yatırım fonu yöneticisi BlackRock’un sektöre yönelik araştırma ekibi kuracağı iddialarıyla çalkalanmıştı.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar