reklamı kapat

Resmi Rapor: “Kripto Paralar Finansal İstikrar İçin Risk Teşkil Etmiyor”

G20 ülkelerine danışmanlık yapan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) bugün bir kripto para raporu yayımladı.
17:00
16 Temmuz 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

G20 ülkelerine danışmanlık yapan küresel düzenleyici konumundaki Finansal İstikrar Kurulu (FSB) bugün kripto paraların riskleriyle alakalı bir rapor yayımladı.

Rapor bu hafta Buenos Aires’te düzenlenecek ve ülkelerin ekonomi bakanlarıyla merkez bankası yöneticilerinin bir araya geleceği G20 toplantısının öncesinde hazırlandı. Raporda FSB’nin “kripto paraların şimdilik küresel finansal istikrar için önemli bir risk teşkil etmediği, ancak piyasanın hızla gelişmesi sebebiyle dikkatli bir şekilde izlenmesi gerektiği”ne inandığı yazılıyor.

Raporda küresel finansal istikrar için potansiyel risklerin erkenden belirlenmesi için tasarlanan bir sistemden bahsediliyor. Buna göre FSB kripto paraların ve kripto türev ürünlerinin izlenmesinde indikatör işlevi görebilecek ölçüler geliştirmiş: “İşlem hacimleri, fiyatlandırma, kripto varlık türev ürünleriyle kliring ve marjin için geliştirilmiş ölçüler.”

Raporda – bilhassa sektörün büyüme hızından ötürü – gereken verilerde büyük eksiklikler olduğu kabul ediliyor. Buna rağmen daha fazla veriye ulaşıldığında sistemin revizyona açık olduğu belirtiliyor. Rapor ayrıca Bank of England yöneticisi ve FSB başkanı Mark Carney’in mart ayında G20’ye yazdığı mektuba gönderme yapılıyor. Carney mektubunda, kripto paraların doğurduğu yatırımcı koruması ve kara para aklama gibi sık sık dile getirilen sorunları ele alıyor.

Düzenleme ortamı

FSB’nin yayımladığı rapor, akla Güney Kore’nin merkez bankası BOK’in (Bank of Korea) raporunu getiriyor. Raporda geçtiğimiz yıl Aralık ayında 2017’de 2 trilyon won’la (1,79 milyar dolar) zirve yapan bilançoya değiniliyor. Sonrasında bu değerin “görece küçük boyutu” sebebiyle diğer piyasalar ve finansal kurumlar için herhangi bir risk unsuru olmadığı çıkarımı yapılıyor.

FSB raporunun olumlu olmasına rağmen bazı G20 ülkelerinin son zamanlarda yaptığı açıklamalarda tedbirli bir tutum gözleniyor. Örneğin Fransa’nın finansal düzenleyici kurumu AMF, yakın zamanda yayımladığı açıklamada kripto paralarla ilişkilendirilen dolandırıcı şemaların artan risklerine karşı yatırımcıları uyardı.

Kaynak: cryptoglobe.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.