reklamı kapat

Bitcoin Core Yeni İmza Planını Açıkladı

10:05
30 Mart 2017

Bitcoin Core geliştiricileri projenin şu anki dijital imza algoritmasından daha gelişmiş bir alternatife geçişini gösteren yeni teknoloji yol haritasını açıkladı.

Faaliyete geçmesi halinde plan dahilinde işlemleri imzalama aşamasında bitcoin’in bugün kullandığı ECDSA imzalarının yerini ‘Schnorr imzaları’ alacak.

Kullanıcılar için bu şu demek: ağın işlem tarihini depolayan node’lar tüm blockchain’in güvenliğini sağlamak için daha az depo alanı kullanıp daha çok bant genişliğine erişebilecekler. Bu değişimle birlikte geliştiriciler bitcoin blockchain’indeki toplam veriyi yüzde 25’e kadar azaltabileceklerini iddia ediyor.

Açıklamada şunlara yer veriliyor:

“Tarihsel her imzanın aşağı yukarı 1 byte boyutuna düşeceğini göz önünde bulundurursak analizimize göre bu metot, depolama alanı ve bant genişliği bakımından en az yüzde 25 azalma demek.”

Gün itibariyle bitcoin’in şu anki blockchain boyutu 110 GB. Bu boyutun gün geçtikçe artması da cabası.

Ancak bu fikir beraberinde birtakım zorlukları getirebilir.

Bitcoin Core geliştiricisi Pieter Wuille’ye göre Schnorr imzaları “iptal edilme” problemiyle karşılaşabilir: Muhalif bir katılımcı çoklu imzalı işlemden bir anahtarı eksilterek cüzdandaki taraflardan birini devre dışı bırakabilir.

Bitcoin Core geliştiricisi Greg Maxwell’e göre ise Schnorr entegrasyonu için SegWit aktivasyonu şart değil. Ancak Maxwell tartışmalı kodun süreci kolaylaştıracağını belirtti.

Bu yüzden Schnorr özelliği SegWit aktivasyonunun dair bir karar alınana kadar uygulanması beklenmiyor.

Maxwell konuya dair şunları kaydetti:

“Bunun (Schnorr) SegWit’siz yapılacağından kuşku duyuyorum. Ancak yapılabilir de.”

Maxwell’in yorumu tam da bitcoin’in ölçeklenme sorunlarında yaşanan gelişmelerin yavaşladığı bir zamana denk geliyor. Bunun yanı sıra geliştiriciler piyasa katılımcılarını birleştirmesi amaçlanan Mayıs ayında yapılacak toplantıdan bir bir çekiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.