reklamı kapat

Antpool Bitcoin Unlimited’a Sıcak Bakıyor

13:43
16 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

En büyük madencilik havuzu Antpool’un alternatif bitcoin protokolüne işaret eden bir blok kazmasının ardından bitcoin yüzde 2.4 değer kaybetti.

En büyük bitcoin madencilik havuzunun değişen durumunu gözler önüne seren gelişme geçtiğimiz hafta gerçekleşti. An itibariyle pazar payı bakımından oluşturulan tüm blokların yüzde 15’inden sorumlu olan Çin merkezli madencilik havuzu Antpool’dan konuya dair resmi bir açıklama gelmedi.

Bununla birlikte Antpool’un kararı Bitcoin Core’un çözümü olan Segregated Witness (Ayrılmış Tanık) ile Bitcoin Unlimited (Bitcoin Limitsiz) destekçilerinin sayısındaki dengeyi bozdu. CoinDance’in haberine göre madencilerin yüzde 25.4’ü Segwit’i işaret ederken yüzde 23.5’i Bitcoin Unlimited’ı destekliyor.

Bitcoin ağının node’larının büyük bir kısmı ise SegWit’e sadık kalmayı tercih ediyor. 21.co’nun haberine göre node’ların yüzde 50’sinde fazlası SegWit çözümünü aktive eden Bitcoin Core’un 0.13.1 ve 0.13.2 versiyonlarını kullanıyor.

Antpool’un kararının bitcoin değerindeki ani düşüşün tetikleyici sebebi olabileceği düşünülüyor. 7 Martta bitcoin fiyatı yüzde 2.5 değer kaybetmiş ve 1280 dolardan 1244 dolara düşmüştü.

Peki SegWit ve Bitcoin Unlimited ne anlama geliyor?

SegWit ve Bitcoin Unlimited, bitcoin ağının gelecekte karşılaşacağı ölçeklendirme krizine getirilen iki alternatif çözümdür. SegWit iki ana avantaj sunan soft fork’tur (yumuşak çatallanma): işlemlerin güvenliğini ve blokların kapasitesini artırır.

Bitcoin Unlimited ise madencilere istediği boyutta blok üretme imkânı sağlayan bitcoin client versiyonudur. Yeni önerilen bir bloğun boyutu node’lar tarafından benimsenirse bu teorik olarak sistemin hard fork’a gitmesi demektir.

Bu arada bir grup Core geliştiricisi bitcoin’in ölçeklenme çözümü üzerine çalışmalara başladı. Bu yeni projeyle maksimum blok boyutunun 2 Mb’a yükseltilmesi amaçlanıyor. Aslında bununla birlikte gerçek ve ortalama blok boyutu düşmüş olacak. Geliştiriciler bunun IBD’yi (Initial Block Download – İlk Blok İndirmesi) azaltıp bekleme süresini düşürmede önemli bir rol oynayacağını da düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.