reklamı kapat
  • BTC  :  33.628,11 ₺
  • ETH  :  2.133,87 ₺
  • BCH  :  3.877,14 ₺
  • XRP  :  2,76 ₺
  • BTC 33.628,11
  • ETH 2.133,87
  • BCH 3.877,14

Birleşik Krallık Hükumeti Blockchain Testlerini Yakından İzliyor

15 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Birleşik Krallık hükumeti, bu ayın başlarında duyurduğu dijitalleşme planının bir parçası olarak blockchain’i de kullanmayı düşündüğünü açıkladı.

Mart ayının ilk gününde Kültür, Medya ve Spor bakanlığı “Birleşik Krallık 2017 Yılı Dijital Stratejisi”ni yayınladı ve ülkenin özel sektöründeki dijitalleştirme çabalarıyla alakalı politika girişimlerini açıkladı.

Raporda hükumet yetkililerinin kişisel veriler üzerinde daha kontrollü ve güvenli bir şekilde; blockchain ve smart contracts uygulamaları ile çalışmak için yeni yollar aradığı vurgulandı.

Çalışmaların nereye varacağına dair pek fazla detaya girilmezken strateji planının genelinde imalat, sağlık hizmeti ve yaratıcı içerik sektörlerindeki uygulamaların destekleneceği belirtildi.

Dijital İşler Birimi Sekreteri Karen Bradley ise yaptığı açıklamada Birleşik Krallık hükumetinin dijitalleşme çalışmaları kapsamında yetkililerin kamu ve özel sektör arasındaki iletişimi artırmak istediğini belirtti:

“Umuyorum ki strateji planı hükumet ile teknoloji sektörü arasındaki yakın ilişkinin yeni bir döneme girdiğinin emaresi olacaktır. Dijital ekonomimizi hem daha güçlü hem de daha adil yapmak adına ortak çalışmalara başlamayı dört gözle bekliyorum.”

Yayınlanan rapor aynı zamanda 2016 yılının Ocak ayında Birleşik Krallık hükumeti Fen Ofisi’nin blockchain’i daha fazla araştırılması gerektiği düşünülüyor ve hükumetin blockchain’e daha fazla para ve kaynak yatırmak istediğini açıkça belirtiyor.

Bunun yanı sıra Ocak 2016’dan beri yetkililerin blockchain’i test ettiği ve söz konusu testlerde dağıtık defter üzerinden sosyal güvenlik ve öğrenci ikraz faizlerinin ödemelerinin denendiği biliniyor. Hükumetin sonbaharda şirketleri startup rekabetine sürüklemek için gaza getirmeye çalışması da işin tuzu biberi..

loading...