X


Bitcoin (BTC) Yatırımcıları Şüpheye Düştü: BTC Fiyatı Zirveyi Gördü mü?

Bitcoin pozisyonlarındaki kaldıraç miktarı azalmaya başladı.
19:23
6 Ocak 2021

Bitcoin (BTC) fiyatı sabah saatlerinde yine her zamanki ani yükselişlerinden birisine başlayarak 35.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı ve rekor tazeledi. Binance kripto para borsasında 36.000 doları zorlayan BTC, gelen bu ani rekor sonrasında hafif düzeltme yaşamaya başladı. BTC/USD paritesi bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 34.717 dolardan işlem görüyor ve son 1 saat içerisinde %1 düşüş yaşadı. Buna rağmen Bitcoin’in son 7 gün içerisinde %26 yükseliş yaşaması trendin hala yükseliş odaklı olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Yatırımcıları Tedirgin

Birçok analistin 20.000 dolarda biteceğini beklediği rallinin %70 daha artarak 35.000 dolara yükselişi beraberinde getirmesi ise yatırımcıların şüphesini arttırıyor. Crypto Quant tarafından yapılan ve yayınlanan bir araştırmaya göre ise vadeli işlem platformlarındaki Bitcoin yatırımcılarının kafası hiç olmadığı kadar çok karıştı.

Crypto Quant CEO’su tarafından yayınlanan verilere göre Binance, BitMEX, Bybit, Huobi ve OKEx kripto para borsalarının türev ürün platformlarındaki yatırımcılar kaldıraç oranlarını düşürmeye başladı. Bir anda gelen bu ortak karar, yatırımcıların yakın vadede sert hareketler beklediklerini gösteriyor. Özellikle long yani yükseliş odaklı pozisyonlardaki kaldıraçların oranının azaltılması, rallinin sonuna gelmiş olabileceğimizi gösteriyor.

Yatırımcılar BTC Kaldıraç Oranlarını Düşürdü

Bitcoin fiyatı ise kaldıraç oranlarının düşürülmesine rağmen neredeyse her gün yeni bir tüm zamanların rekoru tazelemesi ile gündeme geliyor. BTC/USD paritesinin kısa süre düzeltme yaşayıp devamında ani yükselişler elde etmesi ise organik büyüme olarak görülmüyor. Bitcoin bunun yerine direkt olarak balinaların yüklü alımları ve göstermelik emirleri ile yükseliyor olabilir.

2017 yılının sonlarında görülen benzer bir durum birçok yatırımcının 20.000 dolardan Bitcoin almasına yol açmıştı. O tarihlerde Bitcoin alan yatırımcılar bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla kazanç elde etmiş olsa da bunların neredeyse 3 yıl zararda kaldığı unutulmamalı.

40.000 Dolar Sınır Olabilir

Crypto Quant tarafından yapılan açıklamada kaldıraç oranlarının azaltılmasının yatırımcıların düşüş beklentisi ile doğru orantılı olduğu belirtildi. Bitcoin fiyatının önünde an itibarıyla yeni bir direnç bulunmasa da yatırımcıların aklındaki psikolojik direnç 40.000 dolar olarak görülüyor. BTC fiyatının 40.000 dolara çok kısa bir sürede ulaşabileceği gerçeği ise düşüşün sanılandan çok daha yakın olduğunu akla getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar