X


Bitcoin (BTC) Yatırımcıları En Kârlı Seviyeye Ulaştı: Satış Gelebilir mi?

Bitcoin yatırımcıları kar etmeye devam ediyor.
22:09
10 Kasım 2020

Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 15.288 dolardan işlem görmekte ve son günlerde ciddi bir düşüş yaşandığı söylenebilir. BTC/USD işlem çifti bu hafta içerisinde 16.000 doları tam olarak 3 kere test etse de üçünde de başarısız oldu ve Koronavirüs aşı haberinin geldiği an ile Biden’ın kazandığının belli olmasından sonra 15.000 dolar desteğine kadar geriledi.

BTC hala kritik nokta olan 15.200 dolar desteğinin altında kapanış yapmamış durumda ve lider kripto para biriminin 15.000 dolar üzerindeki günleri gitgide artıyor. Kripto para analiz firması CoinMetrics tarafından açıklanan verilere bakıldığında da Bitcoin ağında karlılık açısından yeni bir rekor kırıldığı görülüyor.

Bitcoin’den 2017 Yılından Sonra Bir İlk 

Aralık 2017 tarihinde başlayan ve 2018 yılına kadar devam eden boğa koşusu, Bitcoin fiyatının 20.000 dolara kadar yükselmesini sağlamıştı. BTC/USD işlem çifti o tarihlerde 20.000 dolara kadar çıkarak hala kırılamayan bir rekora imza attı. CoinMetrics ise o tarihten bu yana Bitcoin yatırımcılarının karlılık oranının zirve yaptığı tarihin yenilendiğini ifade etmekte. Yani 20.000 dolar seviyesi dışında BTC cüzdan adreslerinin en çok karlılık oranına ulaştığı tarih içinde bulunduğumuz ay gibi gözüküyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

btc

Bitcoin 3 Kasım tarihinde yeniden 14.000 dolar seviyesinin üstüne çıkarak Bitcoin adreslerinin %98’inin kara geçmesini sağladı. Söz konusu veriler ilgili Bitcoin adreslerine BTC transfer edildiği gün mevcut birim fiyat ile anlık birim fiyatı kıyaslayıp buna göre karlılık oranını hesaplamakta. Kripto para analiz firması IntoTheBlock da konu hakkında yaptığı açıklamada Bitcoin adreslerinin çoğunluğunun karda olduğunu vurguladı.

Buna ek olarak Glassnode tarafından yayınlanan verilere göre de aktif Bitcoin cüzdan adreslerinin sayısında son 2 yılın rekoru kırıldı ve 65 milyon seviyesi görüldü.

Bu hem ağın hem de yatırımcıların neredeyse hiç olmadıkları kadar aktif olduklarını gösteriyor. 2 yılın en yüksek seviyesi olan 65.690.833, uzunca bir süre üstüne çıkılamayacak bir seviye olarak görünüyor.

Bunun yanı sıra Bitcoin cüzdan adreslerinin karlılık oranının da 2017 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşması, BTC fiyatı için umut vermekte.  Bu durum bazı uzmanlara göre satış baskısını artıracak bir gelişme olarak yorumlansa da satışın başka sebeplerle yaşanabileceği söylenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar