Reklam

Bitcoin (BTC) Taproot Güncellemesinin Teknik Detayları! En Anlaşılır Şekilde Birinci Bölüm

Bitcoin Taproot güncellemesi hakkında en anlaşılır şekilde teknik detayları işliyoruz. Birinci bölüm sizlerle.
08:30
21 Ağustos 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kök güncellemesi yani Taproot olarak isimlendirilen yumuşak çatal Kasım ayında geliyor. Bitcoin (BTC) SegWit güncellemesinden 4 yıl sonra ilk defa böyle bir yükseltme yaşayacak. Tarihi güncellemeye günler kaldı. Peki siz bu güncellemenin ne gibi yeniliklere sebep olacağını, teknik detaylarını ve faydalarını biliyor musunuz? Hatta muhtemel zararları hakkında bilginiz var mı? Kasım ayı geldiğinde herkes bu detayları öğrenecek, ancak siz erken davranıp önden yerinizi ayırabilirsiniz. Gelin detayları birlikte en anlaşılır şekilde inceleyelim.

Bitcoin Taproot Güncellemesi Neleri Getirecek?

Back-end kodunda yapılacak güncellemeyle birlikte birçok yönden ağ güçlendirilecek. Daha da önemlisi Bitcoin’in akıllı sözleşmeler konusundaki işlevselliği artırılacak. Taproot‘tan sonra Bitcoin Ağı, merkezi olmayan finans uygulamalarını, oracle giriş verilerini ve basit yürütülebilir komut dosyalarını destekleyecek.

Kasım ayı geldiğinde Bitcoin’in back-end kodunda iki kapsamlı değişiklik yapılacak. Temel seviyede akıllı sözleşmeler için uyumluluğu katkı sağlayacak bu güncellemeler ağın yeteneklerini artıracak. Üstelik ağ verimliliği de bu güncellemeden olumlu etkilenecek.

Merkelized Alternative Syntax Tree (MAST) komut dosyası üzerinde yapılacak güncelleme ağın şifreleme yönteminde iyileştirmeleri de kapsayacak.

Ortalama seviyede yatırımcılar ağ yükseltmesinin ne gibi avantajlar sağlayacağını henüz anlayamadığı için Bitcoin bu güncellemeyi fiyatlayamadı. Kasım ayına yaklaştığımızda daha fazla yatırımcı konunun detaylarına hakim olacak. Ancak siz erken davranarak bu detayları önden öğreniyorsunuz. Fiyatı SMA 200 üzerinde kalan Bitcoin (BTC) bu güncellemeyi Kasım ayına doğru büyük bir ihtimalle güçlü fiyatlayacaktır. Analistlerin genel öngörüsü budur.

Teknik İyileştirmeler

Ağda şu an eşler arası ödeme dışında pek bir şey yapılamıyor. Bir grup kullanıcı Lightning Network ile bazı sorunlarını halletse de bu tam bir çözüm de değildir. İşlevsellik ve ölçeklenebilirlik sorunları olan Bitcoin (BTC) ağı dApp ve akıllı sözleşmelere mevcut haliyle kapılarını açamıyor.

Taproot yükseltmesiyle birlikte ağın gerçek hayattaki kullanımının artırılması hedefleniyor. Bu başlangıçta geçici çözüm olarak görülse de akıllı sözleşmelerin ağa katılmasıyla birlikte daha da genişleyecektir. Bitcoin Taproot güncellemesini ağın sınırlarını kaldıran bir yükseltme olarak görebilirsiniz. Küresel benimsenme bu sayede artacaktır.

Yazının devamı kısa süre sonra ikinci bölüm olarak yayınlanacak ve buraya linki eklenecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar