X


Bitcoin (BTC) Taproot Güncellemesi Nedir? BTC İçin Akıllı Sözleşmeler ve Daha Fazlası!

Günler kalan büyük ağ yükseltmesi birçok yenilik getirecek!
20:43
7 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dört yıl sonra ilk defa Bitcoin (BTC) büyük bir güncellemeye hazırlanıyor. Madencilerin %90’ı tarafından onaylanan ve Kasım ayında gelmesi planlanan Taproot güncellemesine günler kaldı. Önümüzdeki günlerde ağın gizliliği ve verimliliğini artıracak olan güncelleme yayınlanmış olacak.

Bitcoin (BTC) Taproot Güncellemesi

Önceki fork, öncelikle işlem esnekliğini düzeltmeye ve Bitcoin‘in ağ ölçeklenebilirliğini iyileştirmeye çalışırken, Bitcoin Taproot yükseltmesi, işlem verimliliğini, gizliliği yenilemeyi ve akıllı sözleşme girişimlerini desteklemeyi amaçlıyor. Taproot yükseltmesi, Bitcoin madencileri (madencilik düğümleri) arasında %90 fikir birliği sağlandıktan sonra dağıtım için ayarlandı. Haziran 2021’de aynı gün, Bitcoin geliştiricisi Hampus Sjöberg duyuruyu sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

Taproot soft forku, gönderici ve alıcının bir ödeme işleminde birlikte imza atmasına izin veren bir koşul getiren Merkelized Abstract Syntax Tree‘nin (MAST) hayatımıza girmesini sağlayacak”.

Ayrıca Taproot, kullanıcıların tek bir işlem için birden fazla imzayı tek bir imzada toplamasına olanak tanıyan, normal ve çok imzalı işlemler arasındaki doğal görünür farkı azaltan bir algoritma olan Schnorr Signature‘ı da uygulayacak.

Schnorr’un imza şeması, her bir işlemin meşruluğunu doğrulamak için doğrulanabilir bir şekilde kullanıcının özel ve genel anahtarlarını değiştirmek için de kullanılabilir.

Bitcoin (BTC) Akıllı Sözleşmeleri

Güncellemeyle gelecek yenilikler Bitcoin (BTC) ağını akıllı sözleşmeler için uyumlu hale getirecek. Taproot güncellemesi 14 Kasım tarihinde resmen hayatımıza girecek. Çok sayıda projenin Bitcoin (BTC) ağında çalışan ilk akıllı sözleşme olmak için yarışacağını göreceğiz.

Önümüzdeki haftalarda Bitcoin (BTC) ağında başlatılan ilk mega merkeziyetsiz DeFi projesi tarzı sloganlara şahit olabiliriz. DeFi projeleri akıllı sözleşme yeteneklerine kavuşacak olan Bitcoin (BTC)’e akın edeceklerdir. Elbette bu onlar için büyük bir reklam fırsatı olacak. Aynı zamanda kısa vadeli kazançların peşine düşen yatırımcılara da fayda sağlayacak.

Günlük işlem hacmi geçtiğimiz ay ilk defa 31 milyar doları gören Bitcoin (BTC), El Salvador gibi büyük kitlelerin ağı kullanmaya başlamasıyla daha yoğun hale geliyor. Saniyede 190.000 dolar değerinde işlem yapılan ağ Visa ve Mastercard ile karşılaştırıldığında ikisini de alt ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar