X


Solana (SOL) Artık En Büyük 4’üncü Kripto Para!

Solana (SOL) rekorlara doymuyor. O artık en büyük 4'üncü kripto para!
19:58
7 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bugün yeni bir rekora ulaşan Solana (SOL) şimdiye kadar %17500 artış gösterdi. Gün içinde 260 dolara ulaşan Solana (SOL) fiyatı yazı hazırlandığı sırada 252’ye düştü. Güncel piyasa değeri 76 milyar doların üzerinde böylece Tether (USDT)’ın da sıralamada üstüne çıkarak en büyük 4’üncü kripto para birimi oldu. Binance borsasının kendi stablecoinini saymazsak Bitcoin ve Ethereum’dan sonraki en büyük kripto para birimi Solana (SOL)’dır.

Solana (SOL)

Cardano (ADA)’yu kısa süre önce sıralamada geçen Solana (SOL) bugün nihayet Tether (USDT)’ı da geçti. Artık en büyük dördüncü kripto para Solana (SOL) oldu. Yazı hazırlandığı sırada 76,4 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Solana (SOL) 3 milyar dolar işlem hacmine sahiptir. SOL fiyatının son yükselişini 100 milyon dolar değerindeki fon lansmanı tetikledi. Fiyat tarihinde ilk defa bugün 262 dolara ulaştı.

Solana Ventures, kısa süre önce yaptığı açıklamada FTX ve Lightspeed Venture Partners ile birlikte 100 milyon dolarlık fon oluşturduğunu ve bu fonun WEB 3.0 projelerinde kullanılacağını açıkladı. Solana (SOL) attığı bu adımla birlikte oyun geliştiricilerinin Solana (SOL) ağını kullanmasını teşvik etmeyi ve SOL benimsenmesini artırmayı hedefliyor.

Solana (SOL)’nın Yıldızı Parlıyor

Yüksek gaz ücretleri ve ağ tıkanıklığı birçok kullanıcının Ethereum (ETH)’dan uzaklaşmasını tetikledi. Bu sayede Ethereum killer olarak ortaya çıkan ETH rakiplerinin de yıldızı parladı. Bunların en başında Solana (SOL) geliyor. Solana, ortalama 0,00025 dolarlık bir işlem ücreti karşılığında saniyede 50.000-60.000 işlem (tps) gerçekleştirebiliyor.

Yukarıdaki tabloda hızla gelişen Solana (SOL) ekosisteminin detaylarını görüyorsunuz.

Solana bu denli hızlı ve ucuz hizmet verirken Ethereum (ETH), ortalama 4-21 dolar arasında değişen işlem maliyeti ve saniyede 15-30 işlem kapasitesiyle onun gölgesinde kalıyor. Aşağıdaki tabloda Ethereum (ETH)’un rakiplerinin hız ve maliyet tablosunu görüyorsunuz.

Pantera Capital’in ortaklarından Paul Veradittakit diğer akıllı sözleşme platformlarına göre Solana (SOL)’yı daha şanslı görüyor. Özellikle geliştiricilerin Solana’yı daha hızlı benimsediğine inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar