Reklam

Bitcoin (BTC) Rekoru Ripple’a (XRP) Yaradı, YFI’nın İse Tahtı Sarsılıyor!

Bitcoin’in rekor kırması ile XRP yükselişe geçerken YFI’da karışık sinyaller alınıyor 
08:06
18 Aralık 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Özellikle dün yaşanan yükseliş hareketlerinin ardından piyasanın bu sabah yemyeşil olduğunu görüyoruz. Bitcoin’in birkaç gün önce 19.000 doların ve sonrasında 19.500 doların üzerine çıkması ile başlattığı ralli hemen hemen tüm kripto para birimlerine yaradı. Ancak grafiklere bakıldığında bu ralliden Ripple ve (XRP) payına düşeni alırken yearn.finance (YFI) en az faydalananlarda biri oldu.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin dün önce 20.000 dolarlık eski tüm zamanlar rekorunu kırdı ve 23.800 dolara kadar yükselerek yeni bir rekor seviyeye imza atmış oldu. 20.000 doların üzerine doğru yapılan kararlı hamle diğer kripto para birimlerini de beraberinde yükseltti ve tüm kripto para piyasasında bir ralli başladı.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yükselişe geçmesi ve yeni rekor seviyesi ile birlikte yeni yükseliş tahminleri de gelmeye başladı. Örneğin; MKM Partners yöneticisi JC O’Hara BTC’nin yükseliş trendinin başında olduğunu ve yakın zamanda 25.000 doların görülebileceğini dile getirdi. Ayrıca ekonomiste göre FOMO şu anda henüz yeni yeni kendisini gösteriyor ve bu da artış için henüz alan olduğunu gösteriyor.

Buna ek olarak piyasanın popüler analistlerinden Willy Woo dün oluşan grafiklerin ardından 100.000 dolarlık hedefin BTC için çok gülünç kaldığına değindi. Popüler analiste göre BTC’nin kaderini 55.000 dolar bandı belirleyecek ve bu seviyede yukarı yönlü bir kırılma 100.000 doların kolaylıkla görülmesini sağlayacak.

XRP’de Neler Oluyor?

Bitcoin ralli başlatmadan önce XRP ciddi bir düşüş grafiği çiziyordu. Hatta bu tablo geçtiğimiz üç yıl içindeki hareketleri hatırlatmıştı. İki dönemde oluşan tabloda da genel kripto para piyasasında yükseliş ya da konsolidasyon yaşanırken XRP düşüş grafiği çiziyordu.

Ancak BTC’nin ralli başlatması ile XRP’nin fiyatı 0,43 dolar seviyesinden 0,65 dolara kadar yükseldi. Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,58 dolar bandında işlem gören XRP’nin bundan yaklaşık bir ay önceki 0,30 dolar seviyesindeki fiyatına göre de oldukça iyi bir seviyede olduğu görülüyor.

YFI Fiyatı

2020 yılının en çok konuşulan kripto para birimlerinden biri YFI oldu. YFI 21 Eylül 2020’de 43.873 dolara kadar yükselerek en pahalı kripto para birimi olma unvanını almış ve sonrasında da bu unvanı korudu.

Bitcoin’deki yeni rekor seviyelere rağmen hala YFI 26.000 doların üzerindeki fiyatı ile en pahalı coin olma unvanını koruyor. Ancak BTC’deki yükselişin devam etmesinin YFI fiyatını olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. Güncel grafikler de bu düşünceyi doğruluyor gibi görünüyor.

YFI her ne kadar geçtiğimiz aylara damga vurmuş olsa da Bitcoin rallisi başlayınca popülerliğinin bir kısmını yitirdi. Dolayısıyla eğer BTC topladığı güç ile birlikte yükselişini sürdürürse bu durum DeFi token’ında negatif yönlü eğilim olarak kendisini gösterebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar