X

Bitcoin (BTC) Rekor Kırdı: Kullanıcılar Kripto Para Borsalarına Akın Etti!

Bitcoin'in rekor kırması ile kripto para borsalarında çeşitli sorunlar ortaya çıktı. 
19:32
16 Aralık 2020

Bitcoin’in 20.000 dolarlık rekoru kırmasının ardından yatırımcıların adeta borsalara hücum ettikleri görülüyor. Bu süreç içinde hem eski kullanıcılar hem de fiyat artışı ile artan ilgiyle birlikte yeni kullanıcıların kripto para platformlarına akın etmesi ile bazı borsalarda sorunlar yaşandı.

Binance ve Coinbase’de Sorun Yaşandı

Önde gelen kripto para borsalarından ikisi olan Binance ve Coinbase, son birkaç saat içinde teknik sorunlar yaşadı ve kullanıcılar giriş yapamadıklarını dile getirdi. Yukarıda da belirttiğimzi gibi kritpo para borsalarında yaşanan sorunlar Bitcoin’in (BTC) 20.000 dolarlık rekoru kırmasının hemen ardından ortaya çıktı.

Bitcoin’in 20.000 doların üzerine çıkması altcoin’lerin de yükselişe geçmesini sağladı ve tüm kripto para piyasası kapitalizasyonu birkaç saat içinde yaklaşık 40 milyar doların üzerinde artış sergiledi. Bu büyük fiyat hareketleri ve kullanıcı aktivitesinin büyük ABD merkezli kripto borsası Coinbase ve önde gelen işlem platformu Binance’de sorunlara neden olduğu görülüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Binance’e Erişim Sorunu

Malta merkezli bir kripto para borsası olan Binance CEO’su Changpeng Zhao sorunların yaşanmasının hemen ardından yaptığı açıklamada “Bazı kullanıcılar siteye veya mobil uygulamaya erişmeye çalışırken sorun yaşıyor olabilir.” ifadelerini kullandı. CEO’nun açıklamalarına göre teknik ekip arka planda sorunları çözmek için çalışıyor.

Buna ek olarak Zhao’ya göre, platformun sorunları, BTC’nin %5 artması ve bunun karşılığında trafiğin 30 kat artması gibi bir ölçeklendirme probleminden kaynaklandı. her ne kadar CEO başlangıçta sorunların çözüldüğünü ifade etse de hala Binance’e erişimde sorunlar yaşanıyor.

Coinbase de Sorunları Kabul Etti

Binance gibi Coinbase de 20.000 doların görülmesi ve kullanıcı aktivitesinin yükselmesi ile birlikte bazı sorunlar yaşandığını kabul etti. ABD’li kripto para borsası durumu “şu anda sorunu araştırıyoruz” açıklamasını yapsa da hala çok sayıda kullanıcı sorun yaşamaya devam ettiklerini dile getiriyor.

Bunların yanı sıra bu durum kripto para borsalarında ilk defa gerçekleşmiyor. Yaşanan büyük ve önemli fiyat hareketlerinde zaman zaman kripto para borsalarında artan aktivite sebebiyle erişim sorunları yaşanabiliyor. Ancak bu noktada bu durumun kripto para borsaları özelinde yaşanmadığını belirtmek gerekiyor. Çoğu web sitesi, beklenmeyen kullanıcı aktivitesi artışlarında benzer sorunları yaşıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar