X


Bitcoin (BTC) Paraguay’da Seçim Kampansına Dahil Edildi: Başkan Adayı Söz Verdi

Carlitos Rejala, 2023 yılında CB olması halinde Bitcoin'i ülkenin yasal para birimi olarak tanıyacağını açıkladı.
19:28
18 Eylül 2021

Paraguay Temsilciler Meclisi üyesi Carlitos Rejala, 2023’te Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıklamasının ardından Bitcoin vurgusunda bulundu. Rejala, 2023 yılında CB olması halinde Bitcoin’i ülkenin yasal para birimi olarak tanıyacağını açıkladı.

Carlitos Rejala’nın Açıklaması

Paraguaylı siyasetçi Carlitos Rejala, 2023 Cumhurbaşkanlığı adaylığında Bitcoin parantezi açtı. Twitter üzerinden seçim vaadini paylaşan Rejala şunları aktardı:

2023’te Cumhurbaşkanlığı’na uzanırsak, Bitcoin resmi para birimimiz olacak.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto destekçisi Carlitos Rejala, Bitcoin ve kripto para birimleri benimsenmesinde önemli rol oynayan isimlerdendir. Daha önce Paraguay’da Bitcoin ve kripto para birimlerini yasallaştırmak ve düzenlemek adına bir yasa tasarısı önerisinde bulunmuştu. Tasarı Temsilciler Meclisi’nin bir başka üyesi Silva Facetti ile birlikte kaleme alınmıştı.

Tasarı, kripto para birimlerinin yasal olarak tanınmasını ve kriptoyu kapsayan bir ekosistemin inşa edilmesini öneriyordu. Bununla birlikte kripto para yatırımcılarının önünü açan ve kripto madenciliği endüstrisi yaratacak şirketlerin kuruluşunu teşvik eden bir tasarıydı.

Paraguay, 14 GW üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük ikinci hidroelektrik barajı olan Itaipu Barajı’na ev sahipliği yapıyor. Madencilik operasyonlarında Paraguay’ın neredeyse tamamı yenilenebilir enerji kullanımı ile çalışıyor. Rejala’nın duyurusu, Ukrayna’nın 2023 yılına kadar Grivna ve Bitcoin‘den oluşan ikili bir para sistemi oluşturma planını açıklamasının akabinde geldi.

Domino Etkisi

El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin Bitcoin hamlesi, diğer birçok ülkeye örnek oldu. Paraguay Kongre üyesi ve başkan adayı Carlitos Rejala’nın seçimlerde kazanması halinde Bitcoin’i öne sürmesi kripto endüstrisinde başka bir dönemin açıldığına işaret ediyor. Birkaç Güney Amerika ülkesi de BTC’yi GSYİH büyümelerini hızlandıracak, ambargoya dirençli bir para birimi olarak görüyor.

Bu ülkelerin kripto para birimlerini benimseme heveslerinin bir başka nedeni de, ülke nüfus çoğunluğunun banka hesabına erişimi olmamasıdır. Telefonlar aracılığıyla ulaşılabilen kripto para birimleri, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için daha uygun bir seçenek olarak ortaya çıkıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar