Bitcoin (BTC) Katillerini Mahvetti! Bitcoin Alternatifi Kripto Paraların 2021 Performansı!

Bitcoin killer olarak yola çıktılar fakat hedefleri onları katletti! Bu yıl performansları içler acısı.
21:10
30 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Fork kavramına artık herkes aşinadır, eğer birkaç yıl öncesinde kripto paralarla tanıştıysanız bunu kesinlikle biliyorsunuzdur. BCH ve BSV yakın zamana kadar kripto para piyasalarında gayet üst sıralara oturmuştu. Bitcoin ana ağından çeşitli sebeplerle ayrılan Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) bu yıl hiç iyi günler yaşamadı.

Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV)

Piyasa verilerine göre, Bitcoin (BTC), 2021’de fiyat-performans açısından Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) çatallı versiyonlarını geride bırakacak gibi görünüyor. Bitcoin bu yıl %60’a yakın fiyatlamayla yoluna devam ediyor. BCH aynı dönemde %26’nın biraz üzerinde bir artışla 435,50 dolara yükselirken, BSV fiyatı %25’in üzerinde düşüşle 122,30 dolara geriledi.

Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’nin Bitcoin’e karşı performansı da oldukça zayıf görünüyor. Bitcoin’e karşı değer kaybeden BCH %22,5 oranında eridi. BSV/BTC paritesinde ise %55 civarında düşüş yaşandı. Bir zamanlar piyasa değerine göre ilk on kripto arasında sayılan Bitcoin fork tokenleri, gelişmekte olan birinci katman blockchain projelerine karşı konumlarını kaybetti.

Özellikle Solana (SOL), Cardano (ADA), Terra (LUNA), Avalanche (AVAX) ve diğer protokollerin gelişi, kripto para yatırımcılarına daha iyi alternatifler sundu. Öte yandan, Bitcoin Cash’in ve Bitcoin SV’nin ana satış noktası, daha fazla ölçeklenebilirlik iddiaları olmaya devam etti ve bu, Bitcoin’in işlem ücretleri bu yıl %50’nin üzerinde düştüğü için yatırımcıların ilgisini çekmedi.

Bu hem Bitcoin Cash hem de Bitcoin SV’nin piyasa hakimiyetinde bir düşüşe neden oldu. BCH’nin tüm kripto pazarındaki payı bu yılın başında %0,84’ten %0,37’ye düşerken, BSV’nin pazar payı da aynı dönemde %0,40’tan %0,10’a geriledi.

BCH ve BSV İçin Yolun Sonu Mu?

CryptoMiso.com tarafından alınan veriler, Bitcoin’in bu yıl 100’den fazla katılımcı tarafından kaynak koduna önerilen 2.937 değişikliği onayladığını gösterdi, GitHub’da kaydedilen en büyük yedinci taahhüt sayısı. Buna karşılık, Bitcoin Cash ve Bitcoin SV, aynı dönemde 1.099 ve 496 değişiklik işledi. Daha fazla öneri daha fazla geliştiricinin ilgili açık kaynaklı projeyi geliştirmek istediğini gösterir. Tersine, daha düşük bir sayı, protokoldeki daha yavaş bir iyileştirme oranı hakkında uyarır.

Sonunda, Bitcoin SV, fiyat-performans, pazar hakimiyeti ve geliştirici faaliyetleri açısından Bitcoin Cash’ten de kötü performans göstermeye başladı. Bitcoin SV ağı üç kez %51 saldırısına maruz kaldı ve kurucu ortağı Craig Wright’ın bir davaya karışması projeyi olumsuz etkiledi.

BSV fiyatı 121,50 dolar civarında uzun süredir devam eden bir destek seviyesinin altına düşerse ileride daha fazla kayıpla karşı karşıya kalabilir. Tersine, 121,50 dolar desteğinden yukarı çıkması, BSV fiyatının bir sonraki yukarı yönlü hedef olarak 50 haftalık üstel hareketli ortalamasını (şu anda 167 dolar civarında) test etmesine neden olabilir.

İki Bitcoin katili için de olumsuz senaryo can sıkıcı fiyat hedeflerine işaret ediyor. Yatırımcıların bu yıl yaşadıkları yenilgiyi kabul ederek güncel destek seviyelerini yakından izlemesi yararlı olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar