X


Bitcoin (BTC) Fiyatını Etkileyebilecek 4 Gelişme! Bunlardan 2 Tanesi Son Derece Önemli!

Bitcoin (BTC) için size iki iyi, iki kötü haberimiz var.
02:34
1 Ağustos 2021

Kısa ve orta vadeli fiyat hareketini etkileyebilecek 4 önemli gelişme bulunuyor. Bunlardan iki tanesi fiyata yeni boğa dönemini yaşatabilir. Ancak diğer iki gelişme ciddi risklerin bizi beklediğini söylüyor. Peki yüzbinlerce takipçisi olan ünlü analistler tarafından duyurulan bu 4 gelişme nedir? Öncelikle iyi haberlerden başlayalım. Bu arada dakikalar sonra Bitcoin (BTC) günlük kapanışını yapacak, ayrıca aylık kapanışa da az bir süre kaldı. Fiyat şu an son derece güzel 41.800 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Bitcoin (BTC) Alımlarında Segment Dağılımı

Willy Woo tarafından birkaç saat önce önemli bir duyuru yayınlandı. Blockchain analisti olan Woo, dünya genelindeki kripto para yatırımcıları tarafından saygı duyulan bir isimdir. Özellikle büyük fiyat hareketleri öncesinde yaptığı nokta atışı duyurularla tanınır.

Bu akşam Woo, Bitcoin (BTC) hakkında önemli bir detay paylaştı. Son sekiz gündeki yükselişe değinen Willy Woo bu hareketin karakteristik olarak son derece farklı olduğunu düşünüyor. Çünkü aktif Bitcoin (BTC) cüzdanları üzerinde yaptığı detaylı analize göre her segment kullanıcı bu yükselişte ciddi alımlar yaptı. Yani balina diye tabir ettiğimiz güçlü yatırımcılardan tutun da 100 dolarlık bakiyesi olan ve karides diye isimlendirilen küçük yatırımcılara kadar herkes Bitcoin (BTC) aldı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Paylaşılan bu detay bize yükselişin genel yatırımcılar tarafından büyük beklenti oluşturduğunu söylüyor. Uzun süredir günlük kapanışlar bu kadar yeşil olmuyordu.

Bitcoin (BTC) Arz Şoku

Twitter üzerinden Efe Bulduk tarafından paylaşılan önemli bir gelişme daha var. Crypto Quant tarafından sağlanan verilere göre son 4 gün içinde piyasalardan yaklaşık olarak 105.000 Bitcoin (BTC) çıkışı oldu. Borsalarda işlem gören varlıkların miktarı azaldı.

Arzın bu denli azalıyor olması fiyatın yükselebilme ihtimalini de artırıyor. Dolaşımdaki arzı daralan Bitcoin (BTC) önümüzdeki aylarda, fiyatı sabit dahi kalsa değerlenmek zorunda. Çünkü yeni bir boğa sezonunda (geçmişe nazaran) talebi karşılayacak kadar Bitcoin yok. Peki talep fazlası varlık yoksa yani arz kısıtlıysa ne olacak? Elbette fiyatı arz şoku ile ciddi yükseliş yakalayacaktır.

Delta Varyantı

Gelelim olumsuz haberlere, kripto para piyasalarının yakın zamanda Hindistan varyantı olarak isimlendiren yeni Covid19 virüsünden ne denli etkilendiğini hepimiz hatırlıyoruz. Küresel ölçekte güç kazanan bu varyant mevcut hızında yayılmaya devam ederse geleneksel borsalarla birlikte kripto para piyasalarını da olumsuz etkileyecektir.

Diğer varyantlara göre on kat daha bulaşıcı olan bu yeni virüsün dünya genelinde hızla yayıldığını görüyoruz. Amerika bugün 100 bin dolaylarında yeni vaka açıkladı. Aynı zamanda dünya genelinde çok sayıda ülkede bu varyant sebebiyle vaka sayıları hızla artıyor. Hatta tamamen aşılama yaptığını söyleyen İsrail dahi bu durumdan son derece olumsuz etkilendi. Yıl sonuna kadar ana akım medyada delta FUD’unun pompalanmaması önemli gibi görünüyor. Eğer Covid19’un ilk günlerindeki gibi panik ve korku ortamı oluşursa insanların risk iştahı ciddi anlamda azalacak ve daha garantili yatırımlara kayılacaktır. Bunu elbette zaman gösterecek.

Stablecoin Regülasyon Riskleri

Tam Çin haberleri bitti derken bir yumruk da Amerika’dan gelebilir. ABD’li senatörler ve özellikle Warren, stablecoin konusuna ciddi anlamda takmış durumda. Yellen yakın zamanda düzenleyicilerle bir dizi toplantı yaptı. Kısa süre içinde gerekli regülasyonların yapılacağını taahhüt etti.

Ancak henüz ortada ne gibi bir adım atılacağına dair net bir bilgi bulunmuyor. USDT ve USDC gibi varlıklar direkt olarak yasaklanacak mı? Yoksa sıkı düzenlemelere mi maruz bırakılacak, bunu kimse kestiremiyor. Amerika tarafından gelebilecek olumsuz bir stablecoin haberi piyasaların tepe taklak olmasına sebep olabilir. Bu yüzden ABD gündemini de sizin için sıkı şekilde takip ediyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar