X

Bitcoin (BTC) Fiyatı Bu Borsada 320.000 Doları Gördü! Neler Oluyor?

Livecoin, tepkilerin hedefinde kaldı.
17:37
25 Aralık 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı bugün 24.500 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu tazeledi. Buna rağmen tanınan bir kripto para borsası olan Livecoin üzerindeki BTC/USD işlem çiftinin 320.000 dolara kadar çıktığının görülmesi üzerine yatırımcılar paniğe kapıldı.

Livecoin’de Neler Oluyor?

Rusya merkezli kripto para borsası bu olay sonrasında bütün işlemleri durdurdu. Livecoin’in ana sayfasında belirtilen açıklamaya göre borsa “dikkatlice planlanmış bir saldırıya uğradı” ve bütün sunucularını kaybetti. Kripto para borsasının bütün sunucuları ve önemli verileri bu saldırı ile saldırganların eline geçti.

Aktarılan bilgilere göre aslında saldırı 23 Aralık gecesi ile 24 Aralık sabahı arasında gerçekleşti. Saldırganların Livecoin’in altyapısına saldırarak, kripto para birimlerinin fiyatlarında değişiklikler yaptıkları ve bunları inanılmaz yüksek seviyelere kadar çıkarttıkları belirtiliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

BTC, 320.000 Doları Gördü

Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı 24 Aralık tarihinde borsada 320.000 dolara kadar çıkınca olay anlaşıldı. YellowBlock isimli eğitici kripto para sitesinin kurucu ortağı Cryptorangutang da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bu fiyat dalgalanmasından faydalanmaya çalışmayı tavsiye etmediğini ve olağanüstü bir şeylerin olduğunu ifade etti. Livecoin’in resmi olmayan Telegram grubunda yazılanlara bakıldığında ise borsanın saldırıya uğramadığı ve exit scam yapmaya çalıştığı belirtilmekte.

bitcoin 320.000 dolar

Borsada birkaç altcoinin fiyatında dalgalanma yaşansa da en büyük farkın 24.000 dolardan 320.000 dolara kadar çıkan Bitocin’de olduğu görülüyor. Livecoin kripto para borsasının ticari hacmi de an itibarıyla CoinGecko veya CoinMarketCap gibi kripto para takip sitelerinde görülmüyor. 24 Aralık tarihi itibarıyla Livecoin’in en büyük 173 kripto para borsasında yer aldığı görülüyor. Günlük hacmi ortalama 16 milyon dolar olan Livecoin’in exit scam yapması sektörü çok fazla etkilemese de yatırımcılarını etkileyebilir.

Kullanıcılar Tepkili

Livecoin hakkında Twitter üzerinde paylaşılan gönderilere bakıldığında, birçok kullanıcının mağdur olduğu ve borsanın para çekme işlemlerini kapattığı görülüyor. Kripto para borsasının bütün sunucularına saldırı yapılması ve Bitcoin fiyatının 320.000 dolara kadar çıkıp işlemlerin kısa süreliğine sürdürülmesi, borsa üzerindeki şüpheleri arttırıyor.

Bir Reddit kullanıcısı da bütün bunların üzerine yaptığı açıklamasında Livecoin’in bundan sonra işlemlerine eskisi gibi devam edemeyeceğini ve kısa süre içerisinde borsanın kapatıldığının bile açıklanabileceğini belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar