X


Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) Teknik Analizi

Bitcoin, Ethereum ve XRP ile ilgili teknik analiz verileri.
13:34
8 Temmuz 2021

Kripto para piyasası, kırmızı bir şekilde seyrine devam ederken lider kripto para birimi Bitcoin 32.000 dolarlık fiyat bandına geriledi. Bitcoin (BTC) fiyatı, bu yazının kaleme alındığı an itibarıya 32.500 dolara kadar düştü. En büyük altcoin Ethereum (ETH), lideri takiben 2.179 dolar seviyelerinde geriledi. Bununla birlikte 0.70 doları test etmeye hazırlanan XRP, güç kaybederek 0.61 dolara çekildi.

OKEx katkılarıyla yayınlanan analizde bu hafta kripto para piyasalarında neler olacak sorusuna cevap vermeye çalışacağız. OKEx’te spot ve türev piyasalarda Türkçe dil desteğiyle kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde alım-satım yapabilirsiniz. Üyelik için: www.okex.com

Bitcoin (BTC)

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz gün 35.000 dolarlık barajı test etme girişimlerinde bulunmuştu. Bu noktada başarısız olan boğalar, düşüşü engelleyemedi. Yukarı yönlü ivmenin çatlaması, lideri 32.500 dolara itti. Bitcoin, an itibarıyla önemli bir destek noktasında tutunmaya çalışıyor. Burada ayıların olası bir kontrolü, fiyatı 30.000 dolara kadar düşürebilir. 30.000 dolarlık destek noktası kale olarak tanımlansa da, BTC 28.000 dolarlık fiyat seviyesine sarkmıştı. Son 24 saatlik zaman diliminde Bitcoin, %6’nın üzerinde bir geri çekilmeyle 32.245 dolara kadar düşüş sekansı izledi. Lider kripto para, 14 Nisan 2021 tarihinde 64.863 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin’in mevcut seviyesi, kısa vadede düşüş trendi gösteriyor ancak buradan yakalanacak olan bir yukarı yönlü ivme, fiyatı 35.000 dolar bandına tekrar taşıyabilir. 35.500 dolarlık direncin aşılması ile birlikte 40.000 dolar barajına hızlı bir iyileşme görülebilir.

Günlük grafik verilerine göre RSI 41 seviyelerinde seyrederken Momentum göstergesi sıfırın altına sarkarak ayı görünümlü bir piyasayı onaylıyor.

Ethereum (ETH)

En popüler ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), gün içerisinde %8.51’lik geri çekilme ile 2.161 dolara kadar düştü. ETH, ekosistemindeki gelişmeler ve kurumların adımlarıyla yukarı yönlü ivmesine hareket kazandırmıştı. Ancak genel piyasa trendine karşı koyamayan en büyük altcoin, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 2.173 dolardan alım satım işlemi görüyor. ETH’nin aşağı yöndeki en önemli destek noktası 2.045 dolar olarak kaydedildi. Artış trendinin devamı adına büyük önem arz eden bu destek noktasının ziyareti şu an için pek mümkün olmasa da yatırımcıların dikkatli olmasında fayda var. Geçtiğimiz gün 2.400 dolar sınırına dayanan ETH, bu noktada başarısız olmuş ve gerilemişti. ETH’nin 2.450 dolar ila 2.550 dolar arasındaki direnç noktasını aşması, fiyatı 3.000 dolarlık baraja getirebilir. Burada yakalanan ivme, ETH’yi tekrar ATH seviyelerine taşıyabilir.

Günlük grafik verilerinde RSI 47’de seyrederken MACD yükselişi destekliyor. Bollinger Bantları, stabil bir seyir pozisyonu almış durumda.

Ripple (XRP)

Popüler kripto para XRP, geçtiğimiz gün 0.70 dolar seviyelerini test etmiş ve burada reddedilmişti. Bu reddin ardından 0.60 dolarlık fiyat bandına geri dönüş yapan XRP bu kanal içerisindeki seyrini sürdürüyor. XRP adına kritik direnç noktası 0.72 dolar olarak kaydedilirken bu barajın aşılması fiyatı 0.80 dolara taşıyabilir. Öte yandan XRP fiyatının 0.60 doların altına sarkması, yükselişe büyük bir darbe vurabilir. 0.60 dolar seviyesinin altı bir fiyat hareketi senaryosunda 0.55 dolar kritik destek seviyesi olarak görülürken, XRP bu seviyelerde önemli bir seansa imza atıyor.

XRP, son 24 saatlik grafik verilerine göre RSI, hafif bir düşüşle 39’a düşerken Bollinger Bantları azalan bir fiyat kanalı yapısıyla aşağı yönlü fiyat hareketini onaylıyor.

OKEx’te spot ve türev piyasalarda Türkçe dil desteğiyle kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde alım-satım yapabilirsiniz. Üyelik için: www.okex.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
 • aliumutt800@gmail.com
  3 ay önce

  Xrp firlamasini bekleyen tek ben miyim ?

  3
 • aliumutt800@gmail.com
  3 ay önce

  Ah xrp ahhhh

  4