X


Bitcoin (BTC) Artık Çek Cumhuriyeti Kadar Enerji Tüketiyor

Bitcoin'in enerji tüketim tablosu kötüye gidiyor.
18:12
12 Eylül 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) birçoklarına göre dünyayı değiştirebilecek bir modele ve altyapıya sahip olsa da bunun enerji konusunda yarattığı sıkıntılar bilinen bir gerçek. Bitcoin’in madencilik altyapısı yüzünden ağın çok ama çok yüksek miktarlarda enerji ihtiyacı olduğu biliniyor. Bu da BTC eleştirmenlerinin en sık başvurduğu eleştiri noktası konumunda.

Özellikle Bitcoin’in Mayıs ayındaki blok ödülü yarılanması ile beraber düşüş yaşayan enerji tüketimi, şimdi ise hem fiyatların hem de hashrate’in eski seviyesine dönmesi ile tehlikeli noktaya yükseldi. Digiconomist isimli kaynağın aktardığı bilgilere göre bütün Bitcoin ağının enerji tüketimi şu an 687.929 TWh seviyesine çıktı.

Bitcoin’in Enerji Tüketimi Rekor Kırıyor

Bu aslında 4 Eylül tarihinde kırılan 68.916 TWh rekorunun biraz altında olsa da yine de oldukça önemli bir seviye. Bitcoin’in karbon ayakizini ülkelerle kıyaslayan Digiconomist, BTC’nin enerji tüketimi konusunda sadece 42 ülkenin gerisinde olduğunu, diğerlerinin ise önünde yer aldığını vurguladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin’in enerji tüketimi artık İsviçre, Kuveyt ve Cezayir gibi ülkelerin önünde yer alıyor. BTC’nin enerji tüketimi kıyaslamasında geçtiği son ülke ise Çek Cumhuriyeti oldu. 1 Bitcoin işleminin karbon izinin 709.008 VISA işlemine denk olduğu görülüyor. Bu da yaklaşık 47.267 saatlik YouTube videosu demek oluyor.

Daha net bir tanım yapmak gerekirse 1 Bitcoin işlemi ortalama bir Amerikan evinin 20 günlük enerji tüketimine denk gelmekte. Bitcoin’in enerji tüketimi gerçek anlamda ciddi bir sorun haline geliyor ve BTC fiyatı bile uzun vadede bundan etkilenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar