X

Bitcoin (BTC) 3 Ay Sonra Yeniden Bu Seviyeye Düştü! BTC Fiyat Beklentileri!

Bitcoin (BTC) düşmeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde kripto para yatırımcılarını neler bekliyor?
19:18
7 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasaları bugün 2 trilyon doların altına gevşedi ve Bitcoin dakikalar önce 40.500 desteğini test etti. Üç aydır bu seviyeleri görmeyen BTC daha büyük bir düşüşün sinyalini mi veriyor? Bitcoin yatırımcılarını bekleyen gelişmeler neler?

Bitcoin Yatırımcılarını Bekleyenler

Öncelikle önümüzde son derece yoğun bir takvim bulunuyor. Ay sonunda FED toplantısı yapılacak ve büyük ihtimalle varlık alımlarının azaltılmasına devam edilecek. Bununla birlikte ABD, Bitcoin’in ve kripto paraların enerji tüketimini mercek altına alıyor. Komite tarafından yapılacak çalışmada kripto para madencilerinin tükettikleri enerjinin boyutu ve çevreye muhtemel zararları ele alınacak.

Tüm bunlara ek olarak Mart ayında %70 kesinleşen FED faiz artışı da fiyatı kısa ve orta vadede baskılayacak gibi görünüyor. Devam eden regülasyon çalışmalarını da unutmamalıyız. Eğer ABD kripto paralarla alakalı sert bir yasal çerçeve çizer ve iş yasak noktasına varırsa 2020 yılındaki ayı sezonunu arar hale de gelebiliriz.

Peki günün sonunda ne olacak? Çok büyük kayıplar yaşayan kripto para yatırımcıları bunu ilk defa tecrübe etmiyor. Geçtiğimiz yılın sonunda yaptığını fiyat haberlerine bakarsanız %1000 hatta %10000 gibi artışlardan söz ediliyordu. Bu kazanımları elde eden yatırımcılar 2020 yılı içinde %80 portföy erimelerini de göğüslemiş insanlardır. Bugüne kadar doğru projelere uzun vadeli yatırım yapanlar ciddi kazançlar elde etti, bundan sonrasını ise yaşayarak göreceğiz.

BTC Fiyat Beklentileri

Bitcoin fiyatı kısa süre önce 40.500 desteğini de test etti. BTC halen 41.300 bölgesinde bulunuyor yani ayılar pek pes etmişe benzemiyor. Hafta sonları genellikle düşük hacimlere alışık ve bu fırsata dönüştürülebilir. Ayılar eğer yeterli stoğa sahip ise Pazar günü akşama kadar fiyatı 38.000 bölgesindeki desteğe çekmeye çalışacak. Korku ve paniğin daha da artacağını söylemek için kahin olmanız da gerekmez. Bu senaryoda altcoinler daha ciddi kayıplar yaşayabilir.

Tam tersi şekilde boğalar geri dönüş yapmaya başlarsa düşük hacimli hafta sonu onları destekleyebilir. Büyük balinaların bu hafta içinde yaptığı alımlara şahit olduk ancak özellikle bireysel yatırımcıların panik satışları ayılara bu noktada ivme kazandırdı. Sonuç, BTC her geçen gün daha da ucuzlar hale geldi. Dört saatlik grafikte RSI yeniden 30’un altına indi, BTC 3 ay sonra yeniden 40.500’lü seviyeleri gördü. Yatırımcıların şu aşamada yapacak çok bir şeyi yok gibi görünüyor, stop loss tecrübesi olanların şimdiye kadar ki destek kırılmalarında nakde geçip maliyet düşürmeye başlaması muhtemeldir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar