Bitcoin Blockchain’ini Hiç Üç Boyutlu Düşündünüz Mü?

3D Bitcoin Blockchain’i, teknolojiyi anlamayı kolaylaştırabilir…
20:00
12 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bilindiği gibi Blockchain teknolojisi sadece kripto paralarla ilgili bir teknoloji değil. Dolayısıyla her sektörde kullanılabilmesi için anlaşılması gerekiyor…

IOHK’daki Symphony of Blockchains ekibi, Bitcoin Blockchain’ini üç boyutlu gösterilmesine olanak sağlayan Symphony 2.0 projesinde yeni bir güncelleme yayınladı.

Üç Boyutlu Blockchain

Ekip, gelişmeleri 8 Temmuz 2019 pazartesi günü Cardano’nun web sitesinde paylaştığı bir blog yazısı ile duyurdu. Yazıya göre Symphony 2.0, Bitcoin Blockchain’indeki soyut kavramları somut kavramlara dönüştürerek, eğlenerek anlamayı teşvik eden bir girişim.

Sypmhony of Blockchains ekibi, görsel bir gösteri sunmanın yanı sıra her bir işlem bloğu için ayrı seslerin kullanılmasının gerekli olduğunu düşünüyor. Böylece ağdaki her bloğun kendine özel bir “ses imzası” oluyor.

Açıklamaya göre ekip, benzersiz ses imzasını “ek sentez” adını verdikleri bir işlemle mümkün hale getiriyor. Ek sentez, her işlemin kendine özel ses oluşturmasını sağlıyor. Böylece her bloğun “işitsel parmak izi” yaratması olanaklı hale geliyor.

Görsel arayüz, onaylanmış işlemleri eş merkezli halkalar olarak karşımıza çıkarıyor. Bu sayede her eklenen işlem, fiziksel evrenin genişleyen modelinde olduğu gibi dışa doğru uzayarak büyümesini sağlıyor.

Bitcoin Blockchain’inde görselleştirmek birkaç yönden Merkle ağacını temsil eden ögelere benzer ögeler içeriyor. Bir bloğa yakınlaştığımızda oradaki onaylanmış işlemleri tıpkı Merkel ağacında olduğu gibi üç boyutlu altıgenler gibi görüyoruz.

Ekibin yaptığı açıklamada konuyla ilgili şu açıklamalar yapılıyor:

İşlemler kristal olarak gösteriliyor. Kristalin yüksekliği değeri, parlaklığı çıktı oranını ifade ediyor. Her kristal değere, çıktı oranına ve ücrete dair bir ses yaratılıyor.

Diğer Kriptolar da Sırada

Symphony 2.0 bilgisayar ve mobil cihazlardaki internet tarayıcılarında kullanılabilir. Geliştiriciler, düşük sisteme sahip cihazlarda görsel simülasyonu orta kalitede çalıştırmayı tavsiye ediyor.

Bunun yanında geliştiriciler, Ethereum ve Cardano için de görsel simülasyonlar hazırlamayı planlıyorlar.

Projenin, Blockchain’i öğrenmek için önemli bir araç olarak gördüğünü ifade eden Cardano forum kullanıcısı ve geliştiricisi “IOHK_Kevin” şunları dile getiriyor:

Blockchain’leri ve nasıl çalıştıklarını açıklamak çok zor. Halihazırda Blockchain’ler hakkında bilgi vermek için Symphony 2.0 kullanıcılarından geri bildirim aldık. Artık önceden kullandıkları karmaşık terimleri ve grafikleri kullanmadan Blockchain teknolojisini açıklayabiliyorlar.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar