f Bitcoin'in Artan Kırılganlığı! BTC'nin Fiyatı İçin Sırada Ne Var? › COINTURK

Bitcoin’in Artan Kırılganlığı! BTC’nin Fiyatı İçin Sırada Ne Var?

Özet

  • Bitcoin (BTC), 26 bin doların altında işlem görüyor olsa da toparlanma işaretleri veriyor.

  • Grayscale Investment'ın SEC karşısında kazandığı zafer, piyasadaki umutları artırırken, 30 bin doların üzerine bir fiyat hareketi bekleniyor.

  • RSI göstergesi kontrolün alıcılarda olduğunu gösteriyor ve fiyatın yükselmesi için teşvik edici olabilir.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
15:10
4 Eylül 2023

Bitcoin‘in (BTC) fiyatı haftaya kritik seviye olan 26 bin doların altında başladı ancak önemli bir toparlanma için hazır gibi görünüyor. Bitcoin, Grayscale Investment’ın ABD’li federal düzenleyici Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) karşısında kazandığı zaferin yarattığı heyecanla geçen hafta başında 28 bin dolar üzerine varan kazançlarını kaybetti. Kurumun yedi BTC spot borsa yatırım fonu (ETF) teklifini onaylama ya da reddetme konusundaki kararını ertelemesine rağmen piyasadaki uzmanlar Grayscale Investment’ın kazandığı galibiyetin düzenlenmiş spot tabanlı Bitcoin ETF’si çağını başlatabileceğine inanıyorlar. Bundan önce yatırımcıların olumsuz piyasa görünümüne rağmen potansiyel yükseliş için hazır olmalılar.

BTC’nin Fiyatının 30 bin Doların Üzerine Çıkması İçin Ne Gerekiyor?

Ağustos ayında kısa süreliğine de olsa aşırı satım koşulu altında kalan Bitcoin’in fiyatı toparlanma belirtileri gösteriyor. Şu anda ortalama çizgiye (0,00) doğru hareket eden Göreceli Güç Endeksi (RSI) üstünlüğün alıcılarda olduğunu ortaya koyuyor. Fiyatın 26 bin doların üzerine çıkması, yatırımcıları sırasıyla 28 bin dolar ve 30 bin dolardaki hedef seviyelere doğru long pozisyon açmaya teşvik edebilir ve piyasanın dışında beklemede olan daha fazla alıcının piyasaya yönelmesine neden olabilir.

Şu anda Bitcoin’in temel zincir üzeri ölçümleri, kısa vadeli yatırımcıların kapitülasyonla karşı karşıya kalırken, uzun vadeli yatırımcıların sabırla beklemede olduklarını gösteriyor. Diğer bir deyişle kısa vadeli yatırımcılar fiyat düştükçe zararına satış yapıyor. Glassnode‘dan alınan zincir üzeri verilere göre, uzun vadeli yatırımcılar son zamanlarda yeni rekorlar kırdı. Dahası, atıl BTC arzı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık yüzde 40,5 seviyesine çıktı.

Beş yıldan uzun bir süredir cüzdan adreslerinden atıl duran BTC sayısı yaklaşık yüzde 30 seviyesinde. Bu durum yatırımcıların, 2024/2025’te beklenen boğa piyasası öncesinde genellikle gerçekleşmemiş kayıplara yol açan kısa vadeli spekülatif fiyat hareketlerinin aksine Bitcoin’i bir değer deposu olarak uzun vadede tutmak istediklerini gösteriyor.

Araştırma ve veri analisti James Straten kişisel X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı son Bitcoin yorumunda “Bir kez daha, kısa vadeli Bitcoin yatırımcılar kripto para borsalarına gönderdikleri yaklaşık 20 bin BTC’yi zararına sattı. Bu, yıl boyunca zararına sayılan en yüksek dördüncü miktar. Bu durum, uzun vadeli yatırımcılar ile kısa vadeli yatırımcıların kontrolündeki arz arasındaki rekor farklılığa katkıda bulunmaya devam edecek.” dedi.

BTC’nin fiyatı hala 26 bin doların altında işlem görüyor ve bu da 25 bin doların altına daha fazla düşüşe karşı kırılganlığını artırıyor. Fiyatın yukarı yönde hareketlenmesi için 23 bin 500 dolara kadar düşmesi henüz göz ardı edilemez durumda olmasından dolayı yatırımcıların ve trader’ların dikkatli hareket etmeleri gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI