X


Bitcoin Ağında Yeni Bir Rekor Daha Kırıldı

Bitcoin ağındaki cüzdan sayılarında 30 milyon barajı aşıldı.
18:00
23 Mayıs 2020

Bitinfocharts tarafından aktarılan verilere göre, içerisinde minimum miktarda Bitcoin (BTC) bulunan adreslerin sayısı tarihte ilk defa 30 milyonu aştı. Ancak bunların sadece %1’i hatta %1’inden bile az bir kesimi 10 Bitcoin veya daha fazlasına sahip. Bu da milyonlarca kullanıcı arasından çok küçük bir yüzdenin 10 veya üzeri Bitcoin’e sahip olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Cüzdanlarının Sayısı Rekor Şekilde Artıyor

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle cüzdanında 92.000 dolardan yani 10 BTC’den fazlasına sahip olanlar, BTC yatırımcıları arasında en üstteki %0,51’lik kısımda yer alıyor. 10 ile 100 Bitcoin‘e sahip olanların yüzdesi ise toplama kıyasla 0,45 olarak görülüyor. İçerisinde 1 – 10 BTC bulunduran cüzdanların toplama yüzdesi ise 2,17 olarak biliniyor.

Veriler açık olsa da bazı yatırımcıların BTC’lerini daha güvende tutmak için tek bir cüzdan yerine birden fazla cüzdana aktarım yaptığı biliniyor ve zirvede yer alan Bitcoin yatırımcılarının yüzdesi sanıldığından daha fazla olabilir. Yine de bu kadar kısa sürede 30 milyondan fazla adrese ulaşılması, ilk başta deneysel bir proje olarak başlayan Bitcoin’in başarılı olduğunun anlaşılmasını sağlıyor.

2019 yılının verilerine bakıldığında cüzdan sayılarının 25 milyon olduğu görülüyor ve bu 1 yılda 5 milyon yeni cüzdanın açıldığını göstermekte. Bitcoin fiyatında yaşanan volatiliteye rağmen insanların bunun geleceğine güvenerek akın akın gelmeleri bu artışın temel sebebi.

Bunun yanı sıra Bitcoin’in 2021 yılında fiyat rekoru kırabilme ihtimali de yatırımcıların iştahını kabartıyor olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar