X


Bitcoin Ağında Kritik Değişim: Fiyat Düşüşe Geçebilir Mi?

Bitcoin'in ağ zorluğu yaklaşık olarak %15 arttı.
17:27
17 Haziran 2020

Bitcoin’in ağ zorluğu 635.040 numaralı bloğa gelindiğinde tam olarak %14,94 gibi önemli bir artış kaydetti. BTC.com madencilik havuzu tarafından aktarılan bilgilere göre böylesine bir artış aslında 2018 yılının Ocak ayından beri görülmemişti. Bu da söz konusu ağ zorluğu artışının ne kadar kritik olduğunu gösteriyor.

2018 yılının Ocak ayında kripto para sektörü genel olarak boğa döneminden çıkmaktaydı ve lider kripto para birimi 20.000 dolar seviyesinden düşüşe geçti. En son o tarihlerde görülen benzer ağ zorluğu artışı, önümüzdeki günlerde benzer bir fiyat düşüşü yaşanabileceğini düşündürüyor.

Bitcoin Ağ Zorluğunun Artması Ne Anlama Geliyor?

O tarihlerde ilk olarak %15,36’lık, bunun devamında 25 Ocak tarihinde ise %16,84’lük ağ zorluğu yaşanmıştı. Bu durum madencilerin ağa hücum ettiğini ve ciddi bir FOMO oluştuğunu gösteriyor. Ağ da kendini dengelemek için zorluğu otomatik olarak arttırarak madencilerin işini daha da zorlaştırıyor.

Bitcoin blok ödülü yarılanmasının yaşattığı zorluk madencileri zaten oldukça güç bir duruma düşürdü ve bunun devamında ağ zorluğu devamlı olarak düştü. Bitcoin fiyatının yeniden 10.000 dolar bölgesine yükselmesi ve ağ zorluğunun devamlı olarak düşmesi, madencileri yeniden ağa çekmeyi başardı.

Yeni ağ zorluğu artışı ise madencilerin ya zararına kazım yapmalarına ya da ağdan tamamen çekilmelerine sebep olabilir. Bu durumda BTC ağındaki satış baskısı artabilir ve fiyat düşüş odaklı etkilenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar