X


Bir Reklam Yasağı Da Microsoft’tan Geldi

21:00
16 Mayıs 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bildiğimiz gibi kripto para birimleri sansürlerle karşı karşıya. Sansürlerin bir otorite tarafından kontrol edildiğini göz önüne alırsak kripto para birimlerinin bu sansürlerle kontrol edilmeye çalışıldığını da görebiliriz. Yani bazı büyük şirketlerin kripto paraların önünü kesmek istediğini söyleyebiliriz.

Birçok büyük firma kripto paralarla ilgili reklamları önlemek için bazı kararlar aldı. Facebook, Twitter ve Google’ın ardından Microsoft da bu kervana katılan şirketler arasına girmeye hazırlanıyor.

Getirilen yasakların insanları sahtekarlıklardan ve kazançlı finansal proje olarak sunulan ama dolandırıcılık amaçlı sözde ICO’lardan korumak için olduğu iddia ediliyor. Yasakları uygulayan şirketler ICO’ları söylendiği gibi kazançlı ve yararlı görmediklerini tam tersine ICO’ların çok riskli ve tehlikeli programlar olduğunu belirtiyorlar.

Tabi ki teknoloji şirketleri kripto para reklamlarını kaldırarak bazı kullanıcılarını belirli risklerden ve dolandırıcılık amaçlı ICO’lardan koruyabilir. Ancak bunu yaparken kripto paraları “yer altına” gönderiyorlar ve bu kripto paraları benimseyen topluluğun şiddetle karşı çıktığı bir durum. Örneğin, alkolü yasaklarsanız neler olabilir? Alkol kullanmak isteyenler, daha tehlikeli olan “yer altından” alkol bulmaya devam ederler.

İnsan, doğası gereği söylenenin tam tersini yapma eğilimindedir. Bu yüzden kripto para reklamlarını yasaklayarak dolandırıcıların kurbanlarını bulmaları için yeni ve muhtemelen daha tehlikeli yollar yaratmalarına imkan tanırsınız. Peki, bu durumda büyük şirketler ne yapmalı? Öncelikle müşterilerinin bu konuda eğitim alabilmeleri ve kendilerini koruyabilecekleri yolları öğrenmeleri için zaman ve para harcamalılar. Bundan sonra daha sağlıklı kripto para reklamlarına izin vererek insanların kendi kararlarını vermesini sağlayabilirler. Ancak yasaklar devam ederse muhtemelen dolandırıcılık olayları “yer altından” yürütülmeye devam edecek ve tespiti çok daha zor olacak.

Microsoft konuyla ilgili ne diyor?

Microsoft’un reklam politikası yöneticisi Melissa Alsoszatai-Petheo, Businesscloud.co.uk’a şunları söyledi:

Kripto paralarla ilgili ürünler henüz düzenlenmediği için, müşterilerimizi korumak, aldatılmalarını önlemek ve riskleri en aza indirmek amacıyla kripto paralarla ilgili reklamlara izin vermeme kararı aldık.

Burada olduğu gibi düzenlemelerin yapılmamış olması her zaman temel sorun gibi görünüyor. Ancak hepimizin bildiği gibi dünyada birçok düzenleme kurumu şu an bunun üzerinde çalışıyor.

Hepsinin ötesinde bu karar pek çok ‘dürüst’ kripto para birimi ve ICO için kötü bir haber. ICO’lar girişim dünyası için birçok fırsatın kapısını açıyor ve bu haberlerden tabi ki birçok yeni start up etkileniyor. Microsoft’un da diğer büyük teknoloji şirketlerine katılmasıyla kripto para ile ilgili şirketlerin pazarlama stratejilerini gözden geçirmeleri gerekecek. Bunun yanında uluslararası düzenlemelerin yaygınlaşmasıyla şu an bu adımları atan şirketler, gelecekte kararlarını gözden geçirecekler gibi görünüyor.

Kaynak: Cryptodaily

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar