reklamı kapat

Bir Borsa Daha Saldırıya Uğradı! Kayıp: 32 Milyon Dolar

Japonya merkezli Bitpoint hack girişimine maruz kaldı...
13:00
12 Temmuz 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Cointelegraph’ın haberine göre, Japonya merkezli kripto para borsası Bitpoint, Ripple, Bitcoin ve diğer kripto paraların dahil olduğu ve borsaya 32 milyon dolara mal olan bir hack saldırısına uğradı. Borsa durumun anlaşılmasının ardından tüm hizmetleri askıya aldığını açıkladı.

Şirket Hisseleri %19 Değer Kaybetti

12 Temmuz’da yapılan resmi açıklamalara göre Bitpoint, yaklaşık olarak 3.5 milyar yen yani yaklaşık olarak 32 milyon dolar kayba uğradığını, bunların 2.5 milyar yeninin (yaklaşık olarak  23 milyon dolar) müşterilere, kalan 1 milyon yeninin (yaklaşık olarak 9.2 milyon dolar) borsaya ait olduğunu ifade etti.

Bunun yanında Bloomberg’in yaptığı açıklamalara göre saldırı olayı duyulduktan sonra, Bitpoint’in ana şirketi olan Remixpoint Inc.’in hisseleri yaklaşık olarak %19 oranında değer kaybetti. Ayrıca Tokyo’da “birçok satış emriyle beraber” şirket hisseleri üzerinden işlem yapılamadığı da belirtildi.

Ayrıca borsanın yaptığı resmi açıklamalara göre saldırıdan etkilenen sıcak cüzdanlarda Ripple ve Bitcoin’in yanı sıra içinde Ethereum ve Litecoin’inde yer aldığı 5 farklı kripto para bulunuyordu.Bunun yanında yapılan açıklamalarda Bitpoint’in soğuk cüzdanlarının saldırıdan etkilenmediği belirtiliyor.

Borsa Saldırıları

Kripto para ekosisteminde borsalara düzenlenen hack girişimleriyle zaman zaman karşılaşıyoruz. Bu saldırılar genel itibariyle borsaların anlık işleme izin veren sıcak cüzdanlarına düzenleniyor.

Örneğin mayıs ayında dünyanı en büyük kripto para borsaları arasında yer alan Binance bir hack saldırısına uğramıştı. Bu saldırı sonucunda borsada 7.000 Bitcoin çalınmıştı. Binance büyük bir borsa olduğu için çalınan Bitcoin’ler Binance’in tüm fonlarının yalnızca %2’sini oluşturuyordu. Dolayısıyla borsaya çok büyük zarar vermedi.

Binance’in aynı sıra geçtiğimiz haftalarda Singapur merkezli kripto para borsası Bitrue da bir saldırıya uğradığını ve sonucunda 9.3 milyon XRP ve 2.5 milyon Cardano kayıpları olduğunu ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.