X


Binance’de Bitcoin (BTC) “Katliamı” Yaşandı: Milyonlarca Dolar Uçtu

Bitcoin fiyatının düşüş sebebi balinalar olabilir.
14:46
4 Ocak 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sadece 2 saat içerisinde %20’ye yakın düşüş yaşayarak kripto para sektöründe oluşan inanılmaz olumlu havayı ortadan kaldırdı. Bitcoin fiyatının 33.000 dolar seviyelerinden bir anda 28.000 dolar bandına kadar gerilemesi, yeni yeni yükseliş trendine girmiş olan Ethereum ve diğer altcoinlerin rallisini yarıda kesti.

Bitcoin Fiyatı Bir Anda Dibi Gördü

Bitcoin fiyatının bu hareketliliğinin sebebi tam olarak bilinmese de böyle beklenmeyen ve sert bir düşüşün direkt olarak balinalar tarafından gerçekleştirildiği tahmin edilebilmekte. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance’e bakıldığında ise neredeyse 200 milyon dolarlık long Bitcoin pozisyonunun tasfiye olduğu görülüyor.

Sadece 10 dakika içerisinde 190 milyon dolar değerinde Bitcoin pozisyonunun tasfiye olması, Bitcoin’in tarihindeki en sert likidasyonlardan birisi oldu. Daha önce milyarlarca dolarlık tasfiyeler yaşansa da sadece 10 dakikada böyle bir düşüş olması yatırımcıların aklında uzun bir süre boyunca kalacak gibi gözüküyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Balinaların Yüklü Satışları Görüldü

Bu likidasyonların devamında Bitcoin fiyatının 33.000 dolardan inanılmaz büyük bir kırmızı mum eşliğinde 28.000 dolara kadar gerilediği görülmekte. Bu balinaların veya yüklü yatırımcıların kimler olduğu bilinmese de şu an için Asyalı yatırımcıların yüklü satışlar yapmış olabileceği konuşuluyor.

Bitcoin fiyatı bu inanılmaz düşüş sonrasında yeniden toparlanmaya başladı ve bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 30.000 dolara ulaştı. Bitcoin fiyatı için bir zamanlar 10.000 dolar neyse şu an için 30.000 dolar tam olarak o görevi görüyor. Psikolojik destek haline gelen 30.000 doların üzerinde tutunan BTC, altcoinlerin yükselişinin devam etmesini sağlayabilir.

ETH/USD Paritesi 1.000 Doları Kaybetti

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum bu düşüş öncesinde Binance borsasında 1.145 dolara kadar yükselip yıllık rekorunu kırdı. ETH/USD paritesinin tüm zamanların rekoru olan 1.300 dolara kadar çıkacağı tahmin edilse de bu düşüş fiyatı biraz oyalayacaktır.

ETH fiyatı yine de 7 günlük grafikte %40 yükselişe sahip ve 24 saatlik grafikteki %40 yükseliş önümüzdeki saatlerde geri dönebilir. Ethereum fiyatının yükselmesi ve düşüş öncesi seviyesine kadar çıkması diğer altcoinler için de olumlu bir durum ortaya koyacaktır.

Bu esnada düşüşten en sert etkilenen Binance Coin de yeniden 40 dolar seviyesinin üzerine çıkabilir ve rallisini sürdürebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • Emre
    4 ay önce

    İnsnaları şu uçacak çok düştü diye kandırmayı bırakın ralli diyorsun eth 80 dolardan buraya geldi onu hiç söylemiyorsun.Daha nasıl bir ralli olması lzm 5bin katınamı çıkacak .Son 1 haftadır btc ve altlarla ilgili ralli daha başlamadı çıkarsak 100 bin doları gorebilir btc filan gibi haberler yapıyorsunuz.Milleti kandırmayı bırakın bunları okuyup 35 binsen btc alıyor adam

    2