reklamı kapat

Binance ve KuCoin Borsalarında Milyonlarca Dolar Yanıyor

Dünyanın en popüler kripto para borsası Binance, yılın her çeyreğinde borsa içi işlemlerde yatırımcısına bazı önemli avantajlar sağlayan BNB coin'nin bir kısmını piyasadan çekerek yakmaya devam ediyor.
16 Temmuz 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Binance CEO’su Changpeng Zhao Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Temmuz ayında gerçekleşmesi beklenen coin yakma (coin burn) etkinliği için tarih verdi.

Binance, coin yakma etkinliği için son hazırlıklarını yapıyor. Dördüncüsü gerçekleşecek BNB yakımını birkaç gün içinde duyuracağız ve iki üç gün içerisinde de coin yakımını sonlandıracağız. Sabrınız ve desteğiniz için teşekkür ediyoruz.

BNB coin’in white paper’ında da belirtildiği üzere coin yakma etkinliği üç aydan üç aya gerçekleşiyor.

Yılın her çeyreğinde coin yakma etkinliğimiz için kârımızın %20’sini kullanarak bir miktar BNB’yi geri alacağız. Tüm işlemlerimizi Blockchain ağı üzerinden takip edilebilecek. 100 milyon adet BNB kalana kadar coin yakma etkinliğimize devam edeceğiz.

İlk BNB yakımı 18 Ekim 2017’de gerçekleşti ve 986 bin BNB coin yakıldı. Bu yıl Ocak ve Nisan aylarında gerçekleşen coin yakımında ise yaklaşık 3 milyon adet BNB yakılmıştı.

KuCoin Borsası da Benzer Politika Güdüyor ve KuCoin Shares yakıyor

Bir diğer kripto para borsası KuCoin de tıpkı Binance de olduğu gibi coin yakımı yapacağını açıkladı. Borsanın kendine ait kripto para birimi olan KuCoin Shares’ların bir kısmını yakacak.

White paper’da belirtildiği gibi, yılın üçüncü çeyreğinde piyasadaki 396.211 KuCoin Shares’ın yakımı için yılın ikinci çeyreğinde elde ettiğimiz kârın %10’unu kullanacağız.

Şu anda piyasada180 milyon dolara değerinde 90,333,362 adet KuCoin Shares bulunuyor.

Coin yakma (Coin Burn) Nedir?

Bu yönteme özellikle kendi özel kripto para birimine sahip olan borsalar ve kripto para geliştiricileri sıklıkla başvuruyor. Coin yakma faaliyetiyle çoğunlukla piyasadaki toplam arzın azaltılıp kripto para biriminin değerini arttırılması hedefleniyor. Ayrıca, ICO geliştiricileri de bu yönteme sıklıkla başvuruyor. ICO sırasında satılmayan coinlerin de zaman zaman geliştiriciler tarafından yakıldığına şahit olmuştuk.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.