X


Binance CEO’su Changpeng Zhao, DeFi Hack Açıklaması Yaptı

Binance CEO'su hack saldırısıyla ilgili konuştu.
23:25
10 Ağustos 2021

Binance İcra Kurulu Başkanı Changpeng Zhao gün içinde yaşanan ve 611 Milyon dolar kayba yol açan DeFi saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Binance CEO’su “hiçbir şey riskiz değildir” diyor ve devamında ekliyor. Özellikle CZ gibi bir isimden piyasalarda akılları karışan yatırımcıları yatıştıracak bu minvalde açıklamalar bekleniyordu. Gelin detaylara göz atalım.

Changpeng Zhao Açıklamaları

Poly Network’te yaşanan hack olayı bugüne kadar ki en büyük DeFi saldırısı olarak tarihe geçti. Daha önce çok sayıda DeFi platformunun hacklenmiş olması yatırımcıları bu alanda aldıkları riskleri hatırlatıyor.

Binance Smart Chain, Ethereum ve Polygon ağı genelinde yaklaşık 611 milyon dolarlık kayıp yaşandı. O3 Protokolü’ndeki bir işlemin 150 milyon dolarlık bir işlemi gerçekleştiremediği zaman keşfedilen hack, CoinCheck’in yaşadığı 530 milyonluk saldırıdan sonra en büyük ihlal oldu ve zirveye oturdu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

DeFi projelerinde sık sık yaşanan bu tarz istismarlar özellikle kripto para topluluğunda rahatsızlıklara sebep oldu. Yeni filizlenen DeFi sektörünün sık sık bu tarz darbeler alıyor olması yatırımcıları da endişelendiriyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao akşam saatlerinde yaptığı açıklamalarda hem merkezi hem de merkezi olmayan yapıların kendi içinde bazı riskler barındırdığına dikkat çekti.

Blockchain Nasıl Hacklenir?

Tüm blockchain protokolleri, karşılaşabilecekleri siber saldırılara karşı korumalı olduklarını iddia ediyor. Ancak tüm akıllı sözleşmeler için hack ihtimali bulunuyor. Bu ihtimal elbette protokol kodlamasının nasıl yapıldığıyla bağlantısı bulunuyor. Profesyonel ekipler tarafından oluşturulan ve düzenli olarak penetrasyon testlerine maruz bırakılan projelerin bu riski azalttığını söyleyebiliriz.

Binance CEO’su bu konuya dikkat çekerek tüm sistemlerin kendi içinde belli başlı riskler barındırdığını söylüyor. Yani hacklenemez sistem yoktur. Bazı ağlar halen %51 saldırıları gibi basit riskleri halen bünyesinde barındırıyor.

Changpeng Zhao, hiçbir şeyin risksiz olmadığını ve hackerlar tarafından çalınan varlıkların ortak hareket edilerek dondurulması gerektiğini savunuyor. Anlaşılan o ki yakın zamanda CZ merkezi ve merkezi olmayan borsaların bu konuda ortak hareket edebilecekleri bir model üretecek. Böylece saldırganlar elde ettikleri varlıkları kolay şekilde nakde çeviremeyecek ve kimliklerinin tespiti mümkün olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar