X


Biden Yönetiminin Stablecoin Planı! Özel Amaçlı Tüzük Geliyor!

Stablecoin düzenlemeleri neleri kapsayacak? ABD Yönetimi neyi planlıyor?
23:32
1 Ekim 2021

Raporlara göre ABD hükümeti hızla büyüyen stablecoin piyasasını dizginlemeyi planlıyor. Şimdilik Tether gibi varlıklar ciddi düzenlemelerle karşı karşıya değil ancak yakın zamanda durum değişebilir. Biden yönetimi stablecoin’leri bankalarla aynı kategoriye sokacak ve bunun için gerekli yasal çerçeve üzerinde aralıksız çalışıyor.

Stablecoin Düzenlemesi

Yönetim, kongreyi stablecoin ihracatçıları ve benzer işler yapan şirketleri kapsayan bir özel amaçlı tüzük için ikna etmeye çalışıyor. Mevzuatın detayları henüz netleşmemiş olsa da süreçte ciddi yol alındığı biliniyor.

Politikacılar stablecoin‘lerin yeterli şekilde regüle edilmediğinin farkında bu yüzden sürekli olarak bu konuda açıklamalar yapılıyor. Bu haftanın başlarında, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Finansal Hizmetler Komitesine Tether (USDT) ve USDC Coin (USDC) gibi stablecoin‘lerin banka mevduatları gibi para piyasası fonlarıyla aynı parametreler dahilinde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ayrıca Powell diğer kripto paralarla alakalı bir yasak kararı almayacaklarının da altını çizdi. Çin ile benzer bir politika izlemeyi düşünmeyen ABD yönetimi kripto paralara daha ılımlı yaklaşıyor. Fakat gerekli düzenlemelerin hızla yürürlüğe alınması konusunda da kararlılar.

Düzenlemeyle Alakalı Bazı Detaylar

FED ve Yale Üniversitesi tarafından ortaklaşa yapılan araştırma sonunda 49 sayfalık bir makale oluşturuldu. Stablecoin‘ler için iki düzenleyici çerçeve belirlendi. Buna göre düzenleyiciler sadece iki seçeneğe sahip, ya bunları kamu parası ile aynı kabul edecekler ya da merkez bankasının çıkaracağı bir dijital dolar sayesinde onları ortadan kaldıracaklar.

Güncel verilere göre kısmi veya tamamen dolara endeksli kripto paraların (stablecoin) toplam piyasa değeri 128 milyar doları aştı. USDC ve Binance USD (BUSD) bu yıl pazar payını artırmış da olsa Tether halen pazarın yarıdan fazlasını elinde tutuyor. Pazarın kontrolsüz büyümesi ihracatçıların likidite ve rezerv durumuyla alakalı endişeleri de artırıyor. Tether son raporunda bastığı dijital dolarlara karşı direkt nakde çevrilebilecek çok fazla kaynak gösteremedi. Bunun üstüne Evergrande hisselerine yatırım yaptığı iddiaları piyasaları kasıp kavurdu. Bir an önce bu alanda düzenleyici adımların atılması en fazla kripto para yatırımcılarının işine yarayacaktır.

Tether Rezerv Dağılımı

Tether (USDT) tam rezerv dağılımını en son Mayıs ayında açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar