Beyaz Şapkalı Hacker’ların Yıl Boyunca Yaptığı Hasılat Dudak Uçuklattı

İyi niyetli hacker'lar sene boyunca büyük bir miktarda ödül kazandı.
22:00
30 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Beyaz şapkalı hacker’lar bu yıl boyunca toplamda 878,000 dolar değerinde ödül kazandı. Teknolojik gelişmelere yönelik faaliyet veren haber platformu TheNextWeb tarafından 30 Aralık Pazar günü yayımlanan haber ilgi çekici verileri meydana çıkardı.

Dünya genelindeki birçok şirket yazılımlarını geliştirmek adına hacker’ların sisteme zorla girmesini amaçlayan çeşitli yarışmalar düzenliyor. Başarılı bir şekilde sisteme giren, sistemdeki zaafiyetleri tespit eden hacker’lar ödül almaya hak kazanıyor. Bu sayede şirket yazılımlarındaki sorunları tespit edip onarabiliyor ve ortaya oldukça güvenli yazılımlar çıkıyor. İyi niyetli hacker’lar da bu durumdan gelir elde edebiliyor.

TheNextWeb’e göre beyaz şapkalı hacker’lar şirketlerin düzenlediği yarışmalara katılma noktasında bir hayli istekli ve azimli. Söz konusu habere göre bu hacker’lar HackerOne platformu üzerinden toplam 534,000 dolar ödül kazandı. HackerOne adı verilen sanal mecra, şirketlerin düzenlediği “yazılım sorunu bulma yarışmalarını” içeren bir platform olarak biliniyor.

HackerOne platformunun genellikle Block.one adlı şirketin yarışmalarını içerdiği ifade ediliyor. Bilindiği üzere Block.one ise EOS’un ardında bulunan şirket. İstatistiklere göre sene boyunca düzenlenen bütün ödül programlarının yaklaşık %60’ı Block.one tarafından düzenlendi.

Dünyadaki en büyük kripto para borsalarından Coinbase de yazılım geliştirmek adına benzer programlar düzenliyor. En çok ödül dağıtan şirketler listesinin ikinci sırasında yer alan Coinbase 2018 yılı boyunca toplamda 290,381 dolar değerinde ödül dağıttı. Coinbase’i 76,200 dolarlık ödül toplamıyla Tron projesi takip ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar