Bazılarının Adını Duymadık Bile: Meme Coin’lerde Artışlar Yüzde 100’ü Geçiyor!

Tesla ve SpcaeX CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması ile birlikte artışa geçen meme token’larda yükselişlerin sürdüğü görülüyor.
13:22
1 Kasım 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 20.000 dolar ile 21.000 dolar bandındaki fiyat hareketlerini devam ettirirken Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması ile birlikte artışa geçen meme token’larda yükselişlerin sürdüğü görülüyor.

DOGE ve SHIB Son Durum

19,1 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 8. kripto para birimi konumunda bulunana Dogecoin (DOGE), yazının kaleme alındığı sırada 0,1467 dolardan işlem görüyor. Son 24 saat içinde yüzde 26 oranında bir artış yaşayan DOGE’nin bir hafta önceki fiyatının %144 oranında üzerinde olması ise özellikle dikkatleri çekiyor.Bununla birlikte bir miktar geri çekilme öncesinde meme token’ın 0,15 dolarlık önemli seviyenin üzerini gördüğünü ifade etmek gerekiyor.

Dogecoin’i takip eden ancak DOGE kadar büyük bir artış yakalayamayan Shiba Inu (SHIB), yazının kaleme alındığı sırada 0,00001297 dolardan işlem görüyor. Son 24 saat içinde yüzde 8 artış yaşayan Shiba’nın son 1 hafta içinde kaydetmiş olduğu yüzde 30 oranındaki artış da dikkatleri çekiyor.

Diğer Meme Coin’ler

Asında Elon Musk’ın Twitter’ı resmi olarak satın alması ve akabinde Dogecoin’in yükselişi tüm meme token ekosistemini etkilemiş gibi görünüyor. Bazılarının adını hiç duymadığımız meme token’larda bile artışlar yaşanmış olması dikkatleri çekiyor.

Meme token’lardaki artışlar özellikle 1 haftalık verilere bakıldığında dikkatleri çekiyor. Örneğin; Dogelon Mars (ELON) son 1 hafta için %84, Samoyedcoin (SAMO) %40, Dogebonk (DOBO) %50, Woof (WOOF) %96, Shibavax (SHIBX) %43, Floki Inu (FLOKI) %77, Chihuahua (HUAHUA) %55 ve DogeCola (DOGECOLA) %58 artış yaşadı.

Analistlere göre ise bu yükseliş sonrasında derin bir düzeltme gelme ihtimali bulunuyor ve bu sebeple de yatırımcıların çok dikkatli olması gerekiyor. Tabii ki uzman iism Elon Musk’tan gelecek açıklamalar doğrultusunda meme token’larda uzun vadede başka ralliler yapabileceğini de ifade ediyor.

Ancak yatırımcıların, çoğu meme token’ın gerçek dünya kullanımı olmadığını unutmamalı ve yükselişler gibi sert düşüşlerin de yaşanabileceğini bilerek atması gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar