X


Balinalar BTC Fiyatının Düşmesine Sebep Oluyor Mu?

Kripto paraları takip edenler balinaların peşine düştü.
19:00
16 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kimilerine göre yüksek miktarda BTC’ye sahip balinalar kripto denizinde dalgalanmalara yol açmaya devam ediyor. Halen yaygınlaşma aşamasındaki Bitcoin’in %40’ının sadece 1000 cüzdanda tutulduğu biliniyor.

Toplamda 22 milyon adet Bitcoin cüzdanı var ve yaklaşık 6 milyon aktif kullanıcının olduğu tahmin ediliyor. Basit bir matematikle gücün en tepedekilerde fazlaca toplandığı söylenebilir. Az sayıda kişinin büyük miktarda coin’e sahip olması piyasada kırılganlığa yol açabiliyor. Herhangi bir balina elindeki coin’leri satmaya başladığında BTC aşağı yönlü hareketine başlayabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan düşüşün bir balina tarafından başlatılıp zincirleme satış başlattığı tahmin ediliyor. Bir balinanın 2 milyar dolar değerindeki Bitcoin’lerini sattığı öne sürülüyor. Amatör detektiflerin keşfettiği bilgileri uzmanlar hayretle karşıladı. Chainalysis ekonomisti Kim Grauer konu hakkında şunları kaydetti:

Forumlarda kullanıcıların paylaştığı bilgiler oldukça ilginç. Balinaların yüksek miktarda BTC satmaya başlamasından Bitcoin’i yok etmeye çalışmalarına kadar uzanan komplo teorileriyle karşılaşabiliyorsunuz.

İngiltere merkezli kripto para borsası CoinCorner’ın CEO’su Danny Scott balinaları tespit etmeye çalışmanın hazine avcılığından farklı olmadığını belirtti. Sektörde çok fazla belirsizlik olduğunu ve perde arkasında neler yaşandığını bilmenin mümkün olmadığını dile getirdi. Son dönemdeki büyük satışları araştıran kullanıcılar Blockchain’in halka açık doğasını iyi bir şekilde ortaya koydu.

Diğer yandan bazılarına göre balinaların hareketleri gerçekte çok etkili değil. Piyasanın hareketleri sektördeki gelişmelerle ya da büyük kurumların ve düzenleyicilerin aldığı kararlar doğrultusunda verilen toplu tepkilerle yön değiştiriyor.

Kaynak: Zycrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar