X


Hard Fork’lar Kripto Para Dünyasını Nasıl Etkiliyor?

Yeni bir araştırmaya göre Blockchain ayrılıkları kripto para dünyasına karşı güveni zedeliyor.
15:00
16 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bir araştırmaya göre hard fork’lar kripto paraların yaygın olarak kullanılır hale gelmesine tehdit oluşturuyor.

Herhangi bir kripto paranın Blockchain’inin bölünmesi o kripto para adına güvensizlik yaratabiliyor. Ek olarak topluluktaki kullanıcı sayısı azaldığı için kripto paranın daha fazla yaygınlaşabileceğine olan inanç azalıyor.

Uzmanlar bu yıl içerisinde yaklaşık 50 hard fork’un gerçekleşeceğini öngörüyor. Araştırma içerisinde soruna dair herhangi bir çözüm sunulmamış. Araştırmaya göre yazılım değişiklikleri kripto paraların ölçülebilen herhangi bir değerinde artışa neden olmuyor.

Her geçen gün Bitcoin ve diğer kripto paraların fork’larının sayısı artıyor. Ancak birçok Bitcoin fork’unun sadece birkaçının hayatını sürdürebildiği, sonrasında tarihe karıştığı biliniyor. Tabii ki Litecoin, Dogecoin ve Bitcoin Cash gibi istisnalar da bulunuyor.

Diğer yandan fork’lanan kripto paralar iyi yönetilirse yazılım güncellemeleri kripto para sektörünü dengelediği için faydalı sayılabilir. Araştırmacılar 800’ün üzerinde hard fork’u ve diğer çeşit fork’ları inceledi. Yazılım güncellemelerinin faydalı olabileceği belirtilse de araştırma sonucunda Blockchain ayrılıklarının güvensizlik yarattığı sonucuna varıldı. Bitcoin Cash’in Bitcoin yatırımcıları arasında ayrılığa yol açtığını söyleyebiliriz. Ek olarak topluluk içerisindeki ünlü ve etki yaratabilecek isimlerin birbirleriyle çekişmesi kripto para dünyasına zarar verebilir.

Kripto paralara karşı güvensizlikten bahsedildiğinde Wells Fargo/Gallup’un iki ay önce yayımladığı anket sonuçları örnek gösterilebilir. Ankete katılan katılımcıların verdiği cevaplar gösterdi ki yatırımcıların 3’te 1’i hükümetlerin kripto paraları riskli görmesinden dolayı kripto para yatırımı yapmaktan çekiniyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER