X


Ayı Piyasasına Rağmen Bitcoin’e Yönelik İlgi Çeken Gerçek

Ayı piyasasına rağmen Bitcoin'in ölçeklendirme çözümü Lightning Network ağı büyümeye devam ediyor.
11:00
23 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin’in ilk bloğu oluşturulduğundan beri ağın önde gelen geliştiricileri dünyanın ilk Blockchain’ini ölçeklendirmek için sıkı bir şekilde çalışıyor. 2018 yılı boyunca yaşanan ayı piyasası fiyatları önemli ölçüde düşürünce çok sayıda startup, geliştirici ve sektördeki anahtar niteliği taşıyan unsurlar sekteye uğradı. Ancak ilk uygulanabilir ikinci katman ölçeklendirme çözümü Bitcoin Lightning Network, büyüyüşünü tüm hızıyla sürdürdü.

Milyarder yatırımcı Tim Draper tarafından desteklenen OpenNode’un geliştiricilerinden Rui Gomes geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda Lightning Network’e yönelik güncel veriler paylaştı. Zincir dışı bir sistem olduğu bilinen Lightning Network kullanıcılara düşük ücretli, hızlı ve ölçeklenebilir Bitcoin işlemleri yapma imkanı sunuyor. Bu çözüm önerisinin son zamanlarda da büyümeye hızla devam ettiği gözleniyor. Konuya ilişkin detaylara yer veren Gomes ağın birkaç gün içerisinde 500 btc’ye olanak verebileceğini duyurdu.

Rui Gomes’un paylaştığı gönderide yer alan tablo aşağıda yer alıyor ve Lightning Network ağının durumunu gösteriyor.

Tablodaki veriler 1ML adı verilen Lightning Network veri sağlama platformu tarafından paylaşıldı. 1ML platformunda paylaşılan anlık istatistiklere göre ölçeklendirme protokolünü destekleyen node kanallarını haberin hazırlandığı anda 496, 53 btc’lik bir ağ kapasitesine sahip. Bu değer mevcut fiyata göre yaklaşık 1,93 milyon dolara karşılık geliyor. Üstelik görünüşe bakılırsa bu değerler önümüzdeki aylarda daha da büyük bir hızla yükselişe geçecek. Lightning ağının kapasitesi önceki ay boyunca yaklaşık %13 oranında genişledi. Bilindiği üzere önceki ay kripto para piyasası açısında pek parlak olmayan bir aydı ve piyasanın toplam değeri büyük ölçüde azalmıştı.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar