reklamı kapat

Ay Yüzeyi Token’laştırılıyor

Yeni bir proje, Ay yüzeyinin token’laştırılmasına imkan sağlayacağını iddia ediyor...
17:00
22 Temmuz 2019

Yeni bir Blockchain projesi Ay yüzeyinin bölümlerini paylaştıracak ve token’laştıracak bir kayıt defteri piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Hükümetlerden Daha Güvenli

Cointelegraph’ın haberine göre Diana adı verilen yeni Blockchain projesi Apollo’nun Ay’a inişinin 50. yıl dönümü tarihinden bir gün önce başlatıldı. Yapılan açıklamalara göre projenin amacı, “Ay’ın sahibi kim” sorununa çözüm bulmak ve gelecekte insanların Ay’a yolculuk yapma hakkını güvenceye almak…

Proje ile ilgili yapılan açıklamalarda Ay yüzeyine bu şekilde ulaşmanın, hükümetlerin Ay’ın kaynaklarını sömürmek için ulaşmasından çok daha güvenli olacağı şu sözlerle ifade ediliyor:

Diana projesiyle mülkiyet tespiti olasılığının arttırılması ve toplu tescil yoluyla insanlığın Ay’a ilişkin olası haklarının açıkça tanımlanması hedefleniyor.

Bunların yanında projenin whitepaper’ında Birleşmiş Milletler Uzay Antlaşması’nın ikinci maddesine de değiniliyor ve şu ifadelere yer veriliyor:

Ay ve diğer gök cisimleri de dahil olmak üzere dış alan, egemenlik iddiası, kullanım, iş ya da başka herhangi bir yolla ulusal egemenlik kapsamına girmez.

Ay’ın Sömürülmesinin Engelleyecek

Öte yandan whitepaper’da Ay’ın yüzeyinin sömürülmesine izin verecek herhangi bir özel mülkiyetten bahsedilmediği ifade ediliyor. Diana projesi, Ay’ın yüzeyini 3,8 milyar parçaya bölerek ve token’laştırarak, gök cisminin kaynaklarının hegemonik aktörler tarafından özel mülkiyete alınmasını ve teorik olarak sömürülmesini engellemeyi amaçlıyor.

Bunların yanında Diana projesinin yol haritasında, “Ay’ın mülkiyeti için iş modellerinin nasıl geliştirileceği” de yer alıyor.

Yapılan açıklamalara göre bu yeni proje iki standart ERC20 token’ı ile çalışacak: DIA token’ları, ayın yüzeyinin bölünmez bir kanıtını sunarken MOND token’ları 1:1 oranında ABD dolarına sabitlenmiş işlem token’ları olacak.

Bunların yanında 2018 yılının Nisan ayında yapılan açıklamalarda, NASA tarafından yürütülen ve finanse edilen bir araştırma projesinde Ethereum Blockchain’inin smart contracts teknolojisindan faydalanılacağı ifade edilmişti. Konuyla ilgili detayları bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.