X


Avusturya’dan 1,35 Milyar Dolarlık Ethereum Projesi

Bir dünya ülkesi daha Blockchain'in potansiyelinin farkına vardı: Avusturya.
21:00
27 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Avusturya’nın en büyük yerel gazetesi Kleine Zeitung’un haberine göre Avusturya, gelecek hafta düzenlenecek müzayedede 1,15 milyar euro (1,35 milyar dolar) değerinde devlet tahvilini Ethereum’un herkese açık Blockchain’i üzerine basacak.

Avusturya’nın en büyük bankalarından Oesterreichische Kontrollbank (OeKB) canlı Blockchain noterlik hizmeti sunacak. 2 Ekim’de düzenlenecek müzayedede banka tahvilleri Avusturya Hazinesi (OeBFA) adına basacak. Avusturya Maliye Bakanı Hartwig Löger, bakanlık olarak Blockchain teknolojisini ekonomi politikalarında “odak noktası” olarak gördüklerini kaydetti ve ekledi:

Maliye Bakanlığı çatısı altında Finansal Teknoloji Danışma Konseyi kurarak Avusturya’nın bu geliştirmelerden en iyi şekilde yararlanmasını sağlayacak stratejiler geliştireceğiz.

Gazetenin haberine göre bu alanda Blockchain kullanımı, tokenize edilmiş tahvillerin basımı anlamına gelmiyor. Eğer öyle olsaydı fonlar mevcut kağıda dayalı ve dijital sistemlerle paralel bir işleve sahip olacaktı. Buna rağmen Avustralya Hazinesi müdürü Markus Stix Blockchain’den fazlasıyla memnun. Stix gazeteye verdiği röportajda Blockchain’in güvenlik ve masraf azaltımı konusunda avantajlarına şu sözlerle dikkat çekti:

Artan bu güvenlik, Avusturya devlet tahvilleri için düzenlenecek müzayede etkinliğine duyulan güveni artırıyor ve Avusturya’nın piyasadaki zaten iyi saygınlığına olumlu katkı sağlıyor, ayrıca dolaylı yoldan finansal masrafların elverişli seviyelerde olması sağlanıyor.

Öte yandan bu yaz Avustralyalı Commonwealth Bank ve Dünya Bankası ortaklığında Blockchain kullanılarak kamu tahvili basılmıştı. Rusya’nın en büyüğü Sberbank’ın yatırım bankacılığı kolu Sberbank CIB de bahar aylarında Blockchain tabanlı ticari tahvil basımı yapmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar