reklamı kapat
  • BTC  :  44.070,13 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 44.070,13 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

Avustralya Merkez Bankası Blockchain Araştırmalarını Hızlandırdı

22 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Ülkedeki kamusal kayıtlar, Avustralya merkez bankasının blockchain teknolojisi üzerine çalışan pek çok girişime dahil olduğunu gösteriyor.

Avustralya Rezerv Bankasının (RBA) yayınladığı raporda bankanın finansal piyasaların altyapısı üzerine çalışmalarına yer veriliyor. Rapora göre banka içi oluşturulan bir çalışma grubu, blockchain teknolojisinin olası kullanım durumlarını değerlendiriyor. Ancak çalışma grubunun ne zaman kurulduğuna dair bir açıklama getirilmiyor.

Avustralya’da hem özel sektör hem de kamu sektörü blockchain’i araştırıyor. Araştırma grubu ise böyle bir piyasa ortamındaki gelişmelerden yalnızca biri. Örneğin, ülkenin finans düzenleyicilerinden biri olan AUSTRAC, Mart ayında bir inovasyon merkezi ağı kurdu. Ağın kuruluş amaçlarından biri de farklı kullanım senaryoları üzerinde denemeler yapmak. Yine Mart ayında Avustralya hükümeti blockchain teknolojisine yönelik standartların geliştirilmesine katkıda bulunmak için gerekli kurumlara fon aktarımında bulunmaya başladı. Ülkenin temel menkul kıymetler düzenleyicisi ise blockchain teknolojisi üzerine çalışmalar yapan startup’larla bağlarını iyice sıkılaştırmış durumda.

Belki bunlardan daha önemlisi, Avustralya merkez bankasının kurum dışı organizasyonlarda aktif olarak yer aldığı gerçeği.

Bu organizasyonlardan en önemlisi Finansal Düzenleyiciler Konseyi. Avustralyalı finans gözlemcileri için bir nevi şemsiye grubu konumundaki yapı “dağıtımlı defter teknolojisi ve olası kullanım durumlarını” inceliyor. Büyük resme biraz geriden bakıldığında ise RBA’dan finansal teknolojiye düzenleyici yaklaşımlar konusunda G-20 ülkeleriyle birlikte çalıştığı görülüyor.

2015 başlarında Avustralya hükümeti, RBA’nın da aralarında bulunduğu finansal düzenleyicilerinin bitcoin üzerinde hüküm yetkisi bulunup bulunmadığını belirlemek üzere çalışmalara başlamıştı. 2015 sonlarında ise bankanın o zamanki başkanı Gleen Stevens blockhain’e dair daha fazla şey öğrenmek istedikleri açıklamasında bulunmuştu.

Tüm bu gelişmeler üzerine RBA’nın kendi araştırma ekibini kurması piyasa gözlemcilerini şaşırtmıyor ve ülkede bitcoin ve blockchain’le ilgili gelişmelerin artacağını gösteriyor.

loading...