X


Avrupa Merkez Bankası Başkanı Bir Kez Daha Kripto Paraları Eleştirdi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kriptonun küresel amacını belirlemek için henüz erken olduğunu kaydetti.
17:34
17 Eylül 2021

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, “The David Rubenstein Show: Peer-to-Peer Conversations” adlı programa konuk oldu. Başkan, kripto paralar hakkında önemli yorumlarda bulunurken kripto topluluğunun tepkisini çekti.

ECB Başkanı Christine Lagarde, Görüşlerini Aktardı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kriptonun küresel amacını belirlemek için henüz erken olduğunu kaydetti. Merkezsiz alanın, para birimi tanımı ile bağdaşmadığını aktaran Lagarde, kripto paraları spekülatif varlık sınıfı olarak nitelendirdi. Lagarde görüşlerini şöyle ifade etti:

Kriptolar para birimi değildir. Önce bu konuya açıklık getirelim. Kriptolar, kendilerini para birimi olarak lanse eden spekülatif varlıklardır. Ancak bunların hiçbirisi para birimi değil. Bence son derece spekülatif, zaman zaman şüpheli ve enerji tüketim varlıkları açısında yüksek yoğunluklu kriptoparı ayırt etmek gerekir. Ancak bunlar yine bir para birimini temsil etmez.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

ECB Başkanı, stablecoin‘ler ile ilgili konulara da açıklık getirdi. Lagarde, stablecoin’lerin büyük çalışmalar ile birlikte büyüdüğünü vurguladı. Bununla birlikte stablecoin’ler ana akım kripto paralardan farklı olmalarına rağmen yine de düzenleyici çerçevede ele alınması gereken önemli konular arasında yer alıyor. Lagarde, stablecoin’lerin daha az riskli ve değişken olabileceğini ancak özel oyuncular tarafından yönetildiğine inanıyor

Bazı büyük teknolojilerin insanları teşvik etme yoluyla farklı bir kripto olan ve düzenlenmesi gereken stablecoin’leri ele almamız gerek. Aslında kendilerini nasıl tanımladıklarına bakmaksızın bu durum kontrol altına alınmalıdır.

CBDC Parantezi

CBDC’ler hakkında yorumlarda bulunan Christine Lagarde, teknoloji çağında merkez bankası dijital para birimlerinin önemli roller üstlendiğine inanıyor. Lagarde, CBDC’lerin kriptodan farklı olarak dijital çağda hayatı kolaylaştıran merkezi paralar olduğunu belirtti.

Ayrıca CBDC’lerin zorunlu olmayacağını ve geleneksel itibari para ile birlikte yoluna devam edeceğini doğrulayan Lagarde, merkez bankası dijital para birimlerinin ödeme seçeneği şeklinde uygulanacağını belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar