Avrasya Blockchain Zirvesi’nde Bugün Neler Konuşuldu?

13:05
19 Ekim 2019
Okuma Süresi: 4 Dakika

Tüm kripto para ve Blockchain ekosisteminin heyecanla beklediği Avrasya Blockchain Zirvesi dün İstanbul’da başladı ve bugün de hızla devam ediyor.

Etkinlikte Türkiye’den Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Proje Direktörü Ahmet Cüneyt Selçuk, Akademisyen Emin Gün Sirer, Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Agah Uğur, CoinShares Stratejilerden Sorumlu Yönetici Meltem Demirörs gibi isimlerin yanı sıra Huobi Group CEO’su Livio Weng ve Huobi Group CFO’su Chris Lee, Proof of Capital CEO’su Chris McCann gibi isimler de yer alıyor.

Merkez Bankası Yaklaşımı

“Merkez Bankasının Dijital Varlıklara İlişkin Görüşleri” adlı oturumda konuşmacı olarak yer alan Eski SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray, “Merkez Bankaları dijital para ekosistemine girmek zorunda kalacak. Çin de muhtemelen ilk dijital parayı çıkaran merkez bankası olacak.” açıklamasını yaptı.

Paranın üç fonksiyonunu, “araç olması, hesaplamaya destek vermesi ve değer depolaması” olarak sıralayan Akgiray, “paranın devletler için çok güçlü bir araç olduğunu ancak artık devletlerin haricindeki kurumların da üretilebileceği bir döneme girildiğini” ifade etti.

Bunların yanında Akgiray, bankaların popülaritesini giderek kaybedeceğini ve buna direnç göstereceklerini ifade etti. Bunun sonucunda da bankalar token üretmek isteyecek. Ancak bu durumda işlem ücretlerinden vazgeçmek zorunda kalacaklar.

Öte yandan eski SPK başkanı açıklamalarında tüm dünyada hat safhaya çıkmış olan borç konusuna da değindi ve şu açıklamayı yaptı:

Dünyanda çok ciddi borç stoku var. 300 trilyon doları bulmuş durumda. Bu borcu ödemek imkansız ve bu borç büyümeye de devam ediyor. Güç merkezileşmiş durumunda. Ama Blockchain dünyasında kredi kartlarına ihtiyaç kalmayacağı için borcu azaltmak mümkün.

Akgiray’a göre şu anda merkez bankaları açısından da bir ayrım noktasındayız ve Türkiye Merkez Bankası gerekli hazırlıkları yapmak zorunda. Eğer ulusal bir sitem olmazsa ulusal paraların biteceğini ifade eden Akgiray, merkez banklarının mutlaka bu alana girmesi gerektiğini dile getirdi.

Bakanlık Olarak Desteklemeye Devam

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu yıkıcı teknolojiyi, bakanlık olarak desteklemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dönmez’in açıklamalarına göre finansman endüstrisi için çok önemli ve bu konuda ARGE faaliyetleri desteklenerek sanayi ile teknolojinin daha çok buluşması sağlanacak. Öte yandan Dönmez’e göre, Blockchain teknolojisinin veri ve kripto para tarafı var ve Bitcoin gibi yapıların oynaklığı azalmalı.

Blockchain’in Gizliliği

“Blockchain’in Ölçeklendirilebilirliği, Gizliliği ve Mahremiyeti” adlı panelde söz alan Beam CEO’su Alexander Zaidelson, veri gizliliğinin çok önemli olduğunu ve mahremiyeti paylaşmak istemediklerini ifade etti. Zaidelson’a göre “daha iyi para” denildiğinde mahremiyet sorunun da çözülmüş olması gerekiyor.

Panelde konuşmacılara Libra hakkında ne düşündükleri de soruldu. E-Güven CEO’su Can Orhun konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Ben Libra üyeleri ile bir araya geldim. Bu projeye Facebook parası diyebiliriz. Onların amacı finansal hizmet sağlamak. Özellikle bankacılık hizmetine ulaşamayanlara hizmet vermek istiyorlar. Sanırım 21 üyesi var. Facebook bu konuda piyasa lideri olmayı düşünüyor. Ama Facebook’un veri mahremiyeti konusunda CV‘si kötü. Ölçeklendirmeleri de sorunlu. Libra’nın bu sorunlarla sarsılmasını istemedikleri için çok çalışıyorlar. Paralarının bu sansasyonel durumlardan etkilenmemesi için de stabil olmasını istiyorlar. En büyük güçleri ise veri tabanları. Eğer aktif olursa Libra bu tabana hakim olacak. Nakit ekonomisinden dijital ekonomiye geçecekler.

Solana kurucu ortağı Raj Gokal ise “Kripto para dünyasına farkındalık getirdiler. Açık kaynak olarak sunuluyor. İyi mühendisleri var. Olumsuz yorum yapmak istemiyorum. Müthiş bir değişimi getirecek.” açıklamasını yaptı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar