X


AVAX ve SOL Gözden Düşüyor! Ethereum Katilleri Ölüyor Mu?

Ethereum (ETH) katillerini öldürebilecek mi? Güncel veriler AVAX ve SOL gibi ETH alternatifleri hakkında bize fikir verebilir.
20:34
2 Ocak 2022

Ethereum’a alternatif olan kripto varlıklara “Ethereum killer” ismi bir süredir veriliyor. NFT ve DeFi kullanıcılarının hızla artması bu platformların daha da değerlenmesini sağladı. Ancak artık Ethereum katilleri eskisi kadar iyi performans gösteremiyor. Peki bu durum neden kaynaklanıyor?

 AVAX ve SOL Gözden Düşüyor

Bazı kripto para birimi uzmanları, Ethereum rakiplerinin sayısı artmaya başladığından ve Ethereum’un çok sayıda işlemi gerçekleştirememesi nedeniyle daha fazla insanın alternatif ağları seçmesiyle 2021’in ilk yarısını “Layer1 dönemi” olarak adlandırıyor. Ancak çeşitli Layer2’ler piyasaya çıktıktan sonra, Ethereum “katilleri” gözden düşüyor gibi görünüyor.

Solana Pazar Performansı

NFT’lerin azalan popülaritesi ve merkezi olmayan finans ile alternatif zincirler, değerlerinin bir kısmını kaybederek Ethereum ile aynı yola girdi. Tradingview piyasa verilerine göre, Solana‘nın boğa güreşi NFT endüstrisinin yükselişi ve düşüşüyle ​​neredeyse tamamen ilişkiliydi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ne yazık ki, Solana’ya bir “Ethereum katili” olarak inananlar için, kripto para “ağabeyinin” pazar performansını tekrarladı ve Kasım ayındaki ATH’den bu yana değerinin yaklaşık %30’unu kaybetti. Avax, CoinMarketCap’te ilk 10’a girdikten sonra %20 kaybetti. Başka bir alternatif Katman 1 ağı, küresel kripto para piyasası düzeltmesi sırasında değerini koruyamadı ve tıpkı Ethereum gibi, son iki ayda değerinin yaklaşık %20’sini kaybetti.

AVAX Pazar Performansı

Ancak Solana’nın aksine Avax, son üç günde %14’lük fiyat artışıyla ilk toparlanma belirtilerini biraz daha erken gösterdi. Diğer L1’lerle karşılaştırıldığında, Avax, Aralık ortasında %50’lik bir ralli ile pazar satışları sırasında en iyi performanslardan birini gösterdi.

Yazının yazıldığı sırada Avax, %1,8 kârla işlem görüyor ve bir rakibi olarak sürekli olarak yerel yükseliş trendinde yükseliyor. Solana gün içinde negatif %1,8 performansla sürekli düşüşte.

Ethereum Katilleri Ölüyor Mu?

Bunu söylemek için çok erken ancak NFT ve DeFi hareketliliğinin azalmasıyla yatırımcılardan gelen talebin de gevşediğini görebiliyoruz. 2022 yılında son birkaç aylık sürece benzer şeyler yaşarsak piyasa değerleri bu seviyelerin de altına inebilir.

Tüm bunlara ek olarak Ethereum (ETH) büyük bir dönüşüm yaşıyor. Bu yıl içinde ETH 2.0 geçişinin önemli ölçüde tamamlanması ve 2023 yarısına kadar tam PoS bir yapıya geçilmesi umuluyor. Ölçeklenebilirlik sorununu çözen bir Ethereum bugünden çok daha güçlü olacaktır. Elbette bu durum ETH ve katillerinin fiyatına da yansıyacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
huobi
huobi
Araştırma Makaleleri

İlgili Yazılar