reklamı kapat

ASUS 20 Görüntü İşlemcisini Destekleyebilen Anakart Üretiyor

3 Haziran 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

ASUS madencilere özel anakartı H370 Mining Master’ı duyurdu. Yeni anakart 20 görüntü işlemcisini (GPU) destekleyebilecek.

Madencilik söz konusu olduğunda maliyet ve getiri hesaplamalarının çok ince yapılması gerekiyor. 2017 yılındaki yükselişten sonra madenciliğe de ilgi arttı, bununla birlikte rekabet de artmış oldu. ASUS, AMD ve NVIDIA gibi firmaların GPU satışları katlandı, dolayısıyla grafik işlemci kartları fiyatları yükseldi. Ardından sadece madencilere yönelik donanımlar üretilmeye başladı. Örneğin Samsung ASIC çipleri sayesinde büyük kazanç elde etmişti.

Stoklardaki GPU kartları tükenmeye başlayınca, bazı firma temsilcilerinin olumsuz görüşlerine rağmen büyük firmalar bu alanın ciddi bir fırsat olduğunu gördü. Ekran kartı fiyatlarının artması bilgisayar oyunları sektörünü de kötü etkilemişti.

ASUS lider bilgisayar donanımı üreticilerinden biri. Anakartlar genellikle 4 GPU’ya kadar desteklerken, madenciler arasında kullanılan anakartların çoğu 6 ve 8 GPU destekli. Bazı anakartların üzerinde bulunan PCIe soketlerine 8 ekran kartı ve toplamda 16 GPU yerleştirilebiliyordu, bu konuda birçok tartışma bulunuyor. ASUS bu açıdan çıtayı biraz daha yükseğe çıkarmış görünüyor.


H370 Mining Master

H370 madencilik için önemli bir adım sayılabilir: Çok fazla GPU desteklediği için madencilerin fazladan anakart almasına gerek kalmayabilir. Aynı zamanda her anakart güç kaynağı, RAM ve CPU’ya ihtiyaç duyduğu için kart sayısının azalması maliyetin de azalmasına yol açar. H370’te 3 güç kaynağı bulunuyor ve çoklu monitör kullanımı için HDMI ve DVI girişleri mevcut. Öte yandan anakart, verim ölçme programı ve hata giderme programı ile birlikte gelecek.

ASUS Taipei’de düzenlenecek Computex konferansında H370’i tanıtacak. Konferans kapsamında ASUS 5-9 Haziran arasında yeni anakartını test için kullanıcılara sergileyecek.

Kaynak: Ethereumworldnews 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.