reklamı kapat

Artık İnternet Olmadan Tüm BTC Blockchain’ini İndirmek Mümkün

Blockstream, Bitcoin Blockchain’ini taşıyan uydu ağını ilk kez uzaya yerleştirdi. 
09:00
6 Mayıs 2020

Blockstream, Bitcoin Blockchain’ini taşıyan uydu ağını ilk kez uzaya yerleştirdi. Blockstream’in yeni geliştirdiği bu sistem sayesinde veri hızı artık 25 kat daha hızlı ve kullanıcılar web’e bağlanmadan tam bir node senkronizasyonu yapabilecek.

Blockstream Uydu Hizmeti

Blockstream uydu hizmeti, dünyanın neredeyse her köşesinde kripto kullanıcılarına internetsiz Bitcoin (BTC) işlemleri yapma ve bilgi paylaşımı imkanı sağlayacak. Şirket, Blockchain’i Afrika, Avrupa, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Asya Pasifik bölgesinde yayınlamak için altı adet sabit konumlu uydu kiraladı.

Bunların yanında şirket web sitesinde 4 Mayıs’ta paylaşılan bir duyuruya göre, Kanada merkezli Blockchain şirketinin, Blockstream Satellite 2.0’ı standartlara dayalı bir iletim protokolü, daha fazla bant genişliği, ek kapsama alanları ve “bir Bitcoin full node’u genesis bloğundan bugüne kadar senkronize etme yeteneği.” ile geliştirdiği ifade ediliyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şirket, “Kullanıcıların ilk eşzamanlama için Bitcoin tfull node’unu internete bağlamalarını istemek yerine 1.0’da olduğu gibi Blockstream Satellite 2.0 artık geçmiş senkronizasyonunu mümkün kılıyor! Blockstream Satellite kullanıcıları, bir Bitcoin full node’u bağlayabilir ve orijinal 2009 genesis bloğundan günümüzün en son işlemlerine kadar Bitcoin Blockchain’inin tamamını indirebilir. Kesinlikle internet gerekmez.” ifadelerini kullanıyor.

Yapılan Güncellemeler

Yapılan ağ güncellemeleri, Blockstream’de uygulanan ilk güncelleme olarak karşımıza çıkıyor. 2.0 sürümü için DVB-S2 protokolünün spektral verimliliği ve sinyal güvenilirliğini artırdığı, daha yüksek bit hızları sağladığı bildirildi. Böylece veri kapasitesi ve ağ genişliği de arttırılmış oldu.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.