X

Argo Blockchain’in Teksas Operasyonları 2 Milyar Dolara Mal Olabilir! Teksas Yanlış Tercih Olabilir!

Ucuz ve çevre dostu enerjisi ile madencilerin yeni gözdesi Teksas oldu. Fakat bir sorun var.
23:15
5 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

CEO Peter Wall, madencilik operasyonunun Teksas’ın ucuz enerji maliyetiyle desteklenmesi umuyor. Birleşik Krallık merkezli kripto madenciliği şirketi Argo Blockchain’in Batı Teksas’ta 800 megavatlık bir madencilik tesisi kurma planları var.  Bunun için 1,5 milyar dolarlık bir maliyet hesaplanmıştı fakat bu artabilir.

Argo Blockchain Madencilik Tesisi

Argo’dan cuma günü yapılan açıklamaya göre maliyetler artabilir. Teksas’ta 320 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen Helios madencilik tesisi topluluk tarafından ilgiyle takip ediliyor. Özellikle bölgedeki düşük enerji maliyeti madencilerin buraya yönelmesini sağladı. Ancak firma tahmin edilen 1,5 milyar dolarlık maliyet daha da yukarı çıkabilir. Bugün yapılan açıklama bunu teyit ediyor.

Argo, Temmuz ayında Dickens County’de bulunan 200 MW’lık kripto madenciliği tesisinin temelini attı. Şirkete gelecekteki operasyonları için “800 MW’a kadar elektrik gücüne erişim” imkanı sağlayacağını da söyledi. Şirket, tesisi 2022 ortasına kadar çalışır hale getirmeyi planlıyor. Argo CEO’su Peter Wall, Teksas’ın ucuz yenilenebilir enerjisini ve yeni teknolojilerdeki yeniliklere açıklığını veri merkezinin inşasının bir parçası olarak gösterdi. Ağustos ayı itibariyle şirket, kripto operasyonlarının, sonunda karbon nötr olma planının bir parçası olarak bazı sera gazı emisyonları sınıflandırmaları için “iklim olumlu” hale geldiğini iddia etti.

Teksas ve Bitcoin Madenciliği

Yenilebilir ve uzun enerji, çevresel endişeler sebebiyle diken üstünde duran madencileri Teksas’a çekiyor. Elbette Teksas’lı yetkililer bu ilgiyi karşılıksız bırakmıyor ve bazı düzenleyici kolaylıklar sağlıyor. Çin yasakları, madencileri yeni yurtlar edinmeye itti. Orta ve küçük ölçekli operasyonlar daha yakın olan Kazakistan, Rusya gibi bölgelere taşınırken daha büyükleri Amerika kıtasına göçüyor.

Fakat Teksas her konuda mükemmel değil. Çok eskiye değil Şubat ayına dönelim, Teksas uzun süreli elektrik kesintileri yaşamış ve bunun küresel petrol krizine yol açıp açmayacağını tartışıyorduk. Eyalette kış ayları bazı yıllar çok daha sert geçiyor, fırtınalar enerji arzının sekteye uğramasına ve su kesintilerine sebep oluyor. Bu durum sıklıkla ve uzun uzun yaşandığı için endişeleri artıyor. Eğer madencilik operasyonları kış ayında çalışamayacaksa zaten düşük olan kar marjlarının aylarca eksiye düşmesi söz konusu olacak. Yani Teksas, madenciler için iyi bir alternatif olsa da mükemmel değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar