Reklam

Arbitrum NFT Airdrop’u Başladı

Blokchain teknolosinde ethereum ağının yükünü hafifletmek için ortaya çıkan layer2 katmanlarından bir tanesi olan Arbitrum Odyssey'den bahsediyorum.
15:41
25 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralar ve NFT’ler ile ilgileniyorsak (?) ki bu yazıyı okuduğuna göre ilgileniyorsun 🙂 sana Arbitrum ağında yeni başlayan bir etkinlikten bahsetmek istiyorum. Bu bir airdrop hem de NFT airdrop etkinliği! Öncelikle hiç bilgin olmadığını düşünerek airdrop kavramından sonra da bu işlemin gerçekleşeceği Arbitrum ağına ufaktan değinmek istiyorum.

Airdrop Nedir?

Bir kripto paranın veya ona benzer şeylerin blokchain sisteminde ücretsiz olarak çok fazla sayıda dijital cüzdana hediye olarak gönderilmesidir. Niye böyle bir şey yapılır diye sorarsanız mevcut platforma yeni kullanıcılar çekmek ve anlatacağımız konu üzerine mevcut ağın kullanımını genişletmek için.

Arbitrum Ağı Nedir?

Blokchain sistemi üzerinde işlem yaptığımızı düşünürsek (kripto para , NFT alım satımı gibi) doğal olarak Ethereum ağı gibi ağlar üzerinden işlem yapıyoruzdur. Bu ağ üzerinden çok fazla işlem yapıldığı ve çok fazla kullanıcı sayısı olduğu için zamanla ağ yavaşlar, tıkanır ve işlem ücretleri dediğimiz ücretler artar. İşte bu ağın özelliklerini artırmak ve bu sorunlara çözümler üretebilmek için ikinci katman diye nitelendirdiğimiz ağlardan biridir.

Arbitrum Odyssey Etkinliği

Kısaca bu kavramlara değindiğimize göre, Arbitrum 18 Haziran tarihinde twitter hesabından 21 Haziran’da başlayacak olan Arbitrum Odyssey etkinliğini duyurmuştu. Bu duyuruya göre etkinlik yaklaşık 8 hafta sürecek ve her hafta bizlere ayrı ayrı görevler verilecek. Etkinlik niçin önemli diyorsanız?

  • 16+1 toplamda 17 farklı NFT dağıtılacak
  • Bridge, köprüleme dediğimiz hafta 1 NFT
  • Herkesin kullandığı köprüyü kullanırsak +1 Bonus NFT
  • 7 haftada gelecek 2’şer görev ile 14 NFT verilecek.

Bu etkinlik sonucunda 17 NFT kazanmak için ilk haftanın görevi olan ağlar arasında para göndermemizi sağlayan bridge işlemi dediğimiz köprüleme işlemini gerçekleştirmek gerekiyor. Nasıl yani? Şöyle, Metamask cüzdanınıza Ethereum attığınızı düşünün! Bunu Optimism ağına Ethereum olarak göndermek istediğinizde ne yaparsınız? Köprüleme işlemini bilmiyorsanız Ethereum’u borsa cüzdanına gönderir ve oradan tekrardan Optimism ağına gönderimini gerçekleştirirsiniz. Köprü işlemi ise aracı protokoller sayesinde direkt bir ağdan diğer ağa gönderim işlemi yapmamızı sağlar.

Bu işlemleri nasıl yapabiliriz diyorsanız. Hemen aşağıdaki youtube içeriğimiz ile etkinliğe katılım sağlayabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar