reklamı kapat

Araştırma En Düşük Oranda Risk İçeren Borsaları Tespit Etti

Bir siber güvenlik firması en düşük sigorta riskine sahip borsaları sıraladı.
8 Kasım 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

İş dijital varlıklara gelince güvenlik konusunun sahip olduğu önem normal şartlara göre daha da artıyor. Kripto para piyasasındaki kullanıcılara hizmet veren yüzlerce kripto para borsası, müşterilerinin fonlarını en iyi şartlarda koruyabilmek için çabalıyor. Tüm önlemlere rağmen zaman zaman çeşitli siber saldırıların başarıyla sonuçlandığına şahit oluyoruz. Peki piyasadaki en güvenli kripto borsa hangisi?

Bir siber güvenlik firması geçtiğimiz günlerde online kripto para borsalarının güvenlik durumlarını sıralandıran bir raporu kullanıcılarla paylaştı. Group-IB ismindeki şirket değerlendirilen borsalara ilişkin oluşturulan sigorta riski oranlarını temel kriter olarak kullandı. Yalnızca bu kritere göre Kraken, OKex ve Huobi Pro’nun önünde birincilik pozisyonuna erişiyor. CoinCheck ise en riskli platform olarak ifade ediliyor.

Raporu hazırlayan firma borsalardaki kripto paralara yönelik dünyadaki ilk sigorta değerlendirme sistemini geliştirdiğini iddia ediyor. Bu bağlamda düşünüldüğünde raporun sonuçlarının gerçek güvenlik riskine yönelik değil de yalnızca sigorta riskine yönelik olduğu söylenebilir.

Firmanın değerlendirmesinde dikkate aldığı yeni sigorta tespit sistemi borsalarda gerçekleşen bütün yazılımsal saldırıları, soygunları, dolandırıcılık vakalarını ve yasa dışı tüm faaliyetleri göz önünde bulunduruyor. Bilindiği üzere bazı şirketler gelişimini tüm hızıyla sürdüren bu büyük sektördeki kullanıcıların kripto para varlıklarına sigortalama hizmetleri sağlıyor.

Firmanın yaptığı değerlendirmede birçok kriterden faydalandığı ifade ediliyor. Sonuç olarak Kraken sigortacılar için en az riske sahip borsa olurken listeyi Bittrex ve Coinbase Pro devam ettiriyor. Binance gibi borsalarsa bu isimlerden sonra yer alıyor.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.