X

Altın Savunucusundan Önemli Açıklama: “BTC Konusunda Yanıldım”

Peter Schiff Bitcoin konusunda yanıldığını dile getirdi.
09:38
7 Eylül 2020

Bitcoin aleyhine sık sık açıklamalar yapan altın savunucusu Peter Schiff, yaptığı son açıklamalarda geri adım attı ve Bitcoin ile ilgili “hata yapmış olabileceğini” dile getirdi.

Schiff’in Açıklamaları

6 Eylül’de Tyler Winklevoss ile Twitter üzerinden yapılan konuşmada Schiff, 17 Ağustos’ta 12.000 doların üzerine çıktığı ve geçen hafta 10.000 doların altına düştüğü ile ilgili sözlerini değiştirdi. Winklevoss, dijital varlığın gelecekteki tüm düşüşler için temel değerinin 10.000 dolar olacağını öngörürken Schiff, Bitcoin’in (BTC) bir çöküşten önce konsolide olabileceğini belirterek kesinlikle daha büyük bir düşüş eğilimi gösterdi.

Schiff yaptığı açıklamalarda, “10.000 destek seviyesi ne kadar çok test edilirse, o kadar zayıflar. Piyasalar, yatırımcılara nadiren dipten satın alma şansı verir.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Twitter kullanıcısı Sharkybit, altın savunucusunun kelimeleri değiştirmesine izin vermek istemedi ve Schiff’in 5 Temmuz’da Bitcoin fiyatının altın yükseldikçe düşeceği ile ilgili yaptığı tahmininin ekran görüntüsünü yayınladı.

Schiff, “Altın üzerinde haklıydım, ancak Bitcoin konusunda yanıldım. İkincisi, büyük ölçüde altının peşinde bir gezinti ve Grayscale tarafından satın alınan devasa bir TV reklamı sayesinde 12 bin dolarlık direnişi aşmayı başardı. Bitcoin 10.000 dolara düşerek hızla ayı piyasasına döndü.” ifadelerini kullandı.

Altın ve Bitcoin

Skew Analytics’e göre, altın ve Bitcoin arasındaki bir aylık korelasyon Ağustos başında %68’lik rekor ile büyük bir seviyeye ulaştı. Öte yandan şu anda altının fiyatı ons başına yaklaşık olarak 1.934 dolar, 6 Ağustos’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.089 dolara ulaştığından bu yana yüzde 7.1 düştü.

Bununla birlikte, Bitcoin şu anda 10.122 dolar değerinde ve bu yıl 2 Ağustos’ta 12.000 doların üzerine çıktığından beri %15 düştü. İki varlık arasındaki korelasyon son iki hafta boyunca %0-20 civarında kaldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar