reklamı kapat
  • BTC  :  33.921,09 ₺
  • ETH  :  2.087,34 ₺
  • BCH  :  3.910,94 ₺
  • XRP  :  2,53 ₺
  • BTC 33.921,09
  • ETH 2.087,34
  • BCH 3.910,94

Almanya OneCoin’e Bağlı Şirketi Kapatıyor

21 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Almanya’nın en yetkili finans düzenleyicisi, OneCoin kripto para şemasına bağlı bir ödeme işlemcisini kapatma kararı aldı. OneCoin son zamanlarda yaygın bir şekilde dolandırıcılık iddialarıyla gündeme geliyordu.

Söz konusu kurum, Federal Finansal Denetleme Ajansı (BaFin) ismiyle geçiyor. BaFin 10 Nisan’da bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre kurum Almanya’da kayıtlı bulunan IMS (International Marketing Services) GmbH’nin hesaplarını dondurmaya başladı. Firma, 2015’in sonundan 2016’nın sonuna kadar OneCoin’den 360 milyon euro almayı kabul etti. Bu miktarın 29 milyonu kurumun dondurduğu hesaplarda tutuluyordu. Açıklamada iş durdurma emrine uymadığı takdirde IMS şirketini 1.5 milyon euronun üzerinde cezanın beklediği kaydedildi.

Ancak BaFin’in açıklamasında bir nokta dikkat çekiyor. Ajans OneCoin tokenlerinin satışının yasallığı sorunundan ziyade şirketin lisanssız parasal faaliyetleri sebebiyle bu kararı almış. Açıklamada “kurumumuzun OneCoin satış kontratlarının geçerliliğine medeni hukuk niteliğinde karar verme yetkisi bulunmamaktadır.” deniliyor.

Almanya bu kararla birlikte OneCoin şemasına karşı harekete geçen son Avrupa ülkesi oldu.

Çoklu seviyeli pazarlama şeması olan OneCoin, aynı isimde dijital parayı yatırım fırsatı olarak müşterilere sunuyor. Alıcılar daha sonra online olarak tekrar satılabilen belirli sayıda token satın alıyor. Ancak bu kişilere alıcılarını kendileri bulmaları tavsiyesinde bulunuluyor. Bu da OneCoin’in pek çok kaynağa göre piramit şeması ya da ponzi olduğu sonucunu çıkarıyor.

Geçtiğimiz yıllarda birçok Afrika ülkesinde düzenleyiciler müşterileri, OneCoin’in yatırımcı tuzağına çekmeye yönelik faaliyetleri hakkında uyardı. Londra polisinin geçtiğimiz Eylül ayından beri OneCoin’in faaliyetlerini incelediği biliniyor. İtalya’daki yerel finansal düzenleyiciler ise geçtiğimiz ay OneCoin’in tanıtım faaliyetlerini yasakladı.

OneCoin hakkında geçtiğimiz aylarda yayınladığımız rapora buradan erişebilirsiniz.

ETİKETLER
loading...