Kimlik Sahteciliğinde Bitcoin Kullanıldı

15:30
21 Nisan 2017
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ohio’da bir hapishanede kalan iki mahkûm kimlik sahteciliğinde akıl almaz bir şekilde bitcoin kullandı. Yeni yayınlanan bir rapora göre mahkûmlar geçen sene açığa çıkarılan siber suç şemasının bir parçası olarak bitcoin kullanımına başvurdu.

Ohio Genel Teftiş Ofisinin bu hafta yayınladığı toplam 50 sayfalık belgede Marion Islah Müessesesindeki iki mahkûmun bitcoin’i nasıl kullandığı anlatılıyor. Rapora göre mahkûmlar işi hücrelerinin üstünde sakladıkları iki iğreti bilgisayarı kullanmaya kadar götürmüş.

Raporda iki mahkûmun bitcoin’i nasıl kullandığına dair detaylara yeterince yer verilmese de eyalet müfettişleri ipucu arayışına girdi. Bunun sonucunda hapishanenin bilgisayar sistemindeki bitcoin cüzdanlarına ve kimlik sahteciliği senaryosuna işaret eden diğer ipuçlarına ulaşıldı.

Söz konusu raporda şu ifadelere yer verildi:

“Öyle görünüyor ki Departman Suçlu Takip Sistemi (DOTS) portalı saldırıya uğramış ve mahkûm pasoları oluşturulmuş. Bitcoin cüzdanlarının, sanal hesaplarının, bana hesaplarının ve kredi kartı hesaplarının bulgusu, olası bir kimlik sahteciliğiyle olası diğer siber suçları işaret ediyor.”

Peki suçlular bu noktaya kadar nasıl geldi? Rapora göre iki mahkûm sistemi etkili bir şekilde gasp ederken iki yöntem kullanmış. Bunlardan ilki eskiden hapishanede çalışan bir memurdan çaldıkları bilgiler. İkincisi ise hapishanede yapılan yazılım kurtarma programından elde edilen bilgisayarlar.

Peki kabahat kimde? Rapora göre, öncelikli olarak hapishane çalışanları. Sebebi ise olay fark edildikten sonra olayı rapor etmeme hatasına düşmeleri ve olay yerini uygun bir şekilde güvence altına almakta başarısız olmaları.

Hapishane temsilcileri CBS News’e verdikleri demeçte raporda önerilen tavsiyeleri adım adım yerine getirmeye başladıklarını ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar