reklamı kapat

Akon’un Kripto Para Şehri İçin 6 Milyar Dolarlık Sözleşme İmzalandı

Akon'un kripto para şehri için gelişmeler son hız sürüyor.
11:21
18 Haziran 2020

Dünyaca ünlü şarkıcı Akon, daha önce defalarca kripto para birimlerine olan ilgisini dile getirmişti. Akon söz konusu ilgiyi gerçek bir ürün safhasına geçirmek istedi ve bu konuda Senegal devlet başkanından da büyük bir toprak sözü aldı. Akon ilgili alana AKOIN isimli kripto para birimini kullanan kripto para şehri kurmayı hedefliyor ve bunun bir hedef olarak kalmaması için çalışmalarını hızlandırdı.

Akon’un Kripto Para Şehri Gerçek Oluyor

Senegal uyruklu şarkıcı, ABD merkezli mühendislik firması KE International ile anlaştı ve toplamda 6 milyar dolarlık bir sözleşme imzalandı. KE International Akon City olarak bilinen şehrin inşası için yatırımcılardan 4 milyar dolar toplamayı başardı. Akon şehrin inşasını ilk olarak Ocak ayında duyurmuştu ve kısa sürede 4 milyar dolar toplanması kesinlikle büyük bir başarı.

Akon’un planladığı şehrin kurulumunun ilk aşaması 2023 yılına kadar tamamlanmış olacak. Yapı içerisinde bir alışveriş merkezi, rezidanslar, polis istasyonu, bir okul, atık tesisi, güneş enerjisi tesisi ve hastane olacağı belirtildi. Bunlar sadece ilk aşamadaki yapılar olarak biliniyor.

İkinci aşamanın ise 2029 yılının sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Bütün şehrin 2029 tarihinden sonra Akoin isimli kripto para birimini kullanacağı vurgulanmakta. KE International 4 milyar dolarlık fonlamanın yanı sıra 2 milyar dolarlık ek bir bütçe daha elde etti. Firmanın Kenya’da daha önce de benzer çalışmalar yaptığı biliniyor.

Kenya içerisindeki 2 milyar dolarlık bir proje olan Mwale Tıp ve Teknoloji Şehri’nin de %85 oranında tamamlandığı ve bunun da ilginç bir şekilde Akoin isimli kripto parayı kullanacağı ifade edilmekte. Akoin’in whitepaper’ı da geçtiğimiz aylarda yayınlanmıştı ve ilgili kripto para projesi tam anlamıyla şahlanmış bir durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.