Akademik Araştırmalar Ethereum’un Bitcoin’den ‘Üstün’ Olduğunu Ortaya Koyuyor! İşte Nedeni…

Yapılan akademik bir araştırma, Ethereum'un, Bitcoin'e göre 'üstün' bir değer deposu olduğunu ortaya koyuyor.
09:15
3 Aralık 2021
Akademik Araştırmalar Ethereum'un Bitcoin'den 'Üstün' Olduğunu Ortaya Koyuyor! İşte Nedeni...
Okuma Süresi: 3 Dakika

Yapılan akademik araştırmalar, piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum‘un, Bitcoin’e göre ‘üstün’ bir değer deposu olduğunu ortaya koyuyor.

Ethereum Bitcoin’den Daha Üstün

Avustralyalı üniversite araştırmacıları, Bitcoin‘in kripto para birimindeki en iyi değer deposu ağı olarak ününü sorguladılar ve Ethereum “dünyanın ilk deflasyonist para birimi” olma yolunda ilerlediğini belirttiler.

Dört Avustralyalı araştırmacının 18 Kasım tarihli makalesi, EIP-1559 yükseltmesinin ETH‘yi potansiyel olarak daha iyi bir değer deposu haline nasıl getirdiğini açıklıyor. Bu araştırma makalesi, Sidney Teknoloji Üniversitesi’nden Ester Félez-Viñas, Macquarie Üniversitesi’nden Sean Foley, Batı Avustralya Üniversitesi’nden Jonathan Karlsen ve Sidney Üniversitesi’nden Jiri Svec tarafından ortaklaşa hazırlandı.

Ethereum’un Ağustos ayındaki EIP-1559 yükseltmesi, ağın işlem ücretlerinin bir kısmını yaktığını ve dolaşımdaki 118.583.580 arzdan bir milyondan fazla ETH’nin yakıldığını gördü.

Rapor, zaman zaman EIP-1559 sayesinde günde 12.000 yeni basılan ETH‘nin %50’sinden fazlasını oluşturan işlem ücretlerinin yakıldığını söylüyor. Merkezi olmayan finans dApp’lerinin sağlam ekosistemi nedeniyle Ethereum’a olan talep arttıkça, daha fazla ETH’nin yakılacağına inanıyorlar.

Araştırmacılar, Ethereum’un zaten Bitcoin‘den daha az enflasyonist olduğunun altını çizdi.

“EIP-1559’dan bu yana Ethereum oluşturma oranını yıllık olarak değerlendirdiğimizde, toplam Ethereum arzında beklenen artış sadece %0,98, bu da aynı dönemde neredeyse kesin olan Bitcoin arzındaki %1,99 artışın yarısından daha az.”

Araştırmacılar, Ethereum’un “Bitcoin’den daha iyi enflasyona karşı korunma özellikleri sağladığı ve bu nedenle ETH’nin Bitcoin’den daha üstün bir uzun vadeli değer depolaması sunabileceği” sonucunu bizlere bildiriyor.

Bitcoin‘in 21 milyon token’lık arzın, pandemi sırasındaki yaygın para basımı ve enflasyonun Ekim ayında ABD’de %6,2’ye yükselmesi nedeniyle bir enflasyon koruması olarak uygunluğuna artan bir ilgi var. Ancak araştırma, yatırımcıların bu amaç için Ethereum’u da düşünmek isteyebileceğini öne sürüyor.

Ultra Sağlam Para

Ethereum savunucuları, Bitcoin destekçilerinin BTC’yi “zor para” veya “sağlam para” olarak lanse etmesine yanıt olarak ETH‘yi “ultra sağlam para” olarak adlandırmaya başladı.

Ancak MicroStrategy başkanı Michael Saylor gibi Bitcoin destekçileri, Bitcoin’i, hash oranı açısından sonsuz derecede daha güvenli ve değişmeyen arzı ve nadiren değiştirilen protokolü göz önüne alındığında daha güvenilir olarak gördükleri için tercih ediyor.

Ethereum sürekli bir evrim geçiriyor ve ihraç değişikliği gördü. Saylor, 1 Aralık’ta Tucker Carlson’ın programında Bitcoin’in neden en iyi seçenek olduğuna inandığını açıkladı ve şunları söyledi:

“Bitcoin, insan ırkının şimdiye kadar icat ettiği en yüksek mülkiyet şeklidir.” MicroStrategy, 29 Kasım’da 414 milyon dolar değerinde Bitcoin daha satın aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar